معرفی شهر شیراز

تعدادی از باغهای شیراز از لحاظ تاریخی بسیار با اهمیت هستند و بهعنوان مراکز مهم گردشگری نیز بهشمار میآیند. این زیارتگاه یکی از آتشکدههای مهم پیروان آیین زرتشتی است. شیراز به دلیل اینکه بر سر راه تجاری شهرهای مهم ایران با بندرهای خلیج فارس قرار داشت همواره مورد توجه صفوی ها قرار داشت و بسیاری از آنها برای تفریح و لذت بردن از آب و هوای خوش این شهر به اینجا سفر می کردند.

این شهرستان شامل دو بخش مرکزی و زارچ با شهرهای یزد، شاهدیه، حمیدیا و دهستان های فجر، فهرج، اله آباد و محمد آباد است. در سفرۀ صبحانۀ مردم عزیز استان و مخصوصاً شهر یزد، نان خاصی به نام کُپک به همراه لَتیر و همچنین نان خشک سنتی را خواهید دید. جاهای تفریحی شیراز بسیار هیجان انگیز هستند و محیط شادابی را برای شما فراهم نموده است. در لینک های روبرو برای شما فراهم است. قبلاً در مطالبی مجزا تفریحات و جاذبه های شیراز را به شما معرفی کردهایم و حالا در این مقاله قصد داریم یک راهنمای کاربردی درمورد سفر به شیراز بنویسیم.

زمانی که طاقهای بلند دروازه قرآن را مشاهده میکنید، یعنی به شهر شیراز رسیدهاید. یکی از شش دروازه قدیمی شیراز، دروازه قرآن است که از گذشتههای دور باقی مانده و در ورودی شهر قرار دارد. از آن جایی که خانههای به جا مانده از دوره قاجار معماری منحصر به فرد و زیبایی دارند، شهرداری شیراز تصمیم گرفت از این بنای قدیمی به عنوان موزه موسیقی شیراز استفاده کند. در سال ۱۳۵۲ موزه موسیقی شیراز یا همان خانه منطقی نژاد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به جرأت میتوان گفت که یکی از سالمترین بناهای قدیمی شیراز متعلق به خانه صابر یا همان موزه لباسهای سنتی و آیینی شیراز است. یک بنای قدیمی متعلق به دوره قاجار در میدان شاه چراغ و پشت مسجد شهدا وجود دارد که در سال ۱۳۱۱ هجری قمری بنا نهاده شده و قریب به ۱۰۰ سال قدمت دارد. بنای قدیمی آرامگاه بی بی دختران در اثر یک زلزله شدید ویران و بعد از مدتی به دست محمد قلی خان ایلخانی مرمت و بازسازی شد. آرامگاه خواجوی کرمانی در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی بنا شده و جزو جاذبههای شهر شیراز محسوب میشود.

باغ ملی شیراز در سال ۱۳۱۵ برای آخرین بار مورد بهسازی قرار گرفت اما با این حال امکانات رفاهی- خدماتی کامل دارد و انواع تجهیزات تفریحی، ورزشی و فرهنگی در آن وجود دارند. عمارت شاپوری در شیراز در بین سالهای ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ به درخواست «عبدالصاحب شاپوری» ساخته شد و خاندان شاپوری تا سال ۱۳۷۸ صاحب و مالک این عمارت بودند. در وسط باغ دلگشا یک عمارت نیز وجود دارد که در دوره قاجاریه ساخته شده و جلوه خاصی به باغ بخشیده است. درختان زیبا، فضاسازی بسیار زیبا و خیره کننده و گل های رنگارنگی که در فصل بهار به اوج زیبایی خود میرسند بخشی از زیباییهای این باغ هستند.

باغ نارنجستان کوچکترین و دوست داشتنیترین باغ شیراز محسوب میشود و بخشی از عمارت اعیانی محمدعلی خان قوام الملک است. همه ما بارها و بارها نام جاذبههای توریستی شیراز را شنیدهایم، تخت جمشید، پاسارگاد، حافظیه، مسجد وکیل، دروازه قرآن و ارگ کریمخان تنها گوشهای از دیدنیهای بیپایان این شهر هستند؛ از بناهای تاریخی و معماری جالبتوجه آنها که بگذریم باغهای بینظیری چون باغ جهاننما و نارنجستان قوام شیراز هم بسیار دیدنی هستند. معماری بنای عمارت شاپوری را استاد بزرگ ایرانی، «ابوالقاسم مهندسی» انجام داده و هنر و مهارت خود را به رخ همگان کشیده است. این موزه که هر ساله علاقهمندان به هنر را از سراسر ایران به خود جذب میکند، مجموعهای از آثار هنرهای تجسمی هنرمندان در اعصار مختلف را درون خود جای داده است.

جعفر طاهری در حاشیه نشست ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان شیراز که در محل فرمانداری شیراز برگزار شد اظهار داشت : یکی از سیاست های برجسته دولت سیزدهم، توجه به جوانان، جوانگرایی و جوان یاوری است که در این راستا همه ما باید در جهت عملیاتی شدن این سیاست، نه در شعار بلکه در عمل حرکت کنیم که امروز نگاه ویژه و حمایتی نماینده عالی دولت در استان فارس به جوانان یک فرصت مناسب را در اختیار تمامی دستگاهها جهت بهره مندی از ظرفیت جوانان و پیگیری امور آنان قرار داده است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شیراز گفت: پیگیری و راه اندازی خانه جوان شیراز، اولویت ستاد ساماندهی امور جوانان می باشد و بر اساس مطالبه جدی جوانان شیراز تا حصول نتیجه موضوع را دنبال خواهیم کرد. اگر برنامه سفر شیراز دارید اما آنطور که باید و شاید شیراز را نمیشناسید بهتر است در ادامهی این مطلب با ما همراه باشید. پس اگر در این مجموعه اقامت دارید بسیار خوش شانس هستید چون با چند قدم به صنایع دستی زیبا در بازار زند و به خوراکی های خوشمزه، آثار دیدنی و بسیاری دیگر دسترسی خواهید داشت. همچنین مقبره کوروش در این مجموعه تاریخی قرار دارد.

تعداد قابل توجهی از آثار و ابنیۀ تاریخی در شهر یزد به فرمان این خاندان ساخته شدهاند. این مسجد که در برخی کتب تاریخی از آن به عنوان مسجد ایرانی یاد میشود در دوران قاجار به دستور فردی به نام نصیر الملک ساخته شد. بر اساس نوشتههای برخی از نویسندگان بومی، با توجه به شاهنامه، نام شیراز از نام پسر سومین شاه جهان یعنی طهمورث مشتق شدهاست. موزه موسیقی شیراز یا همان خانه منطقی نژاد معماری زیبا، نقاشی و آینه کاریهای ظریف، سقفهای چوبی و نقش و نگارهای اسلیمی دارد و مکان مناسبی برای آشنایی با نوازندگان و موسیقی دانهای مطرح جهان است.

موسیقی در شیراز همچون شعر و آواز اهمیت ویژه ای دارد، از این رو شیرازی ها اغلب اهل بزم، مهمانی و گپ و گفت توام با شادی هستند. همچنین در بخشهایی از این موزه کارگاههای ساخت ساز و آموزشگاه موسیقی قرار دارد. سفر به کیش را با خرید مناسبترین قیمت بلیط هواپیما تهران به شیراز از وبسایت کارناوال تجربه کنید. را ارائه می دهد. اما بهترین زمان برای سفر به شیراز فروردین و اردیبهشت و فصل پاییز می باشد.

شهر شیراز از گذشته تا کنون به دلیل موقعیت مکانی خوب، منطقه ی حاصل خیز و مکانی برای مبادلات تجاری، مورد توجه بوده است. ظرافت های به کار رفته در ساخت آثار هنری و معماری این منطقه در نوع خود بی نظیر بوده و از همین جهت دارای ارزش هنری فراوانی است. گونههای مختلف پرندگان نیز در این منطقه زندگی میکنند. از جاذبههای طبیعی شهر شیراز میتوان به آبشار کوهمره سرخی، برم دلک، پارک قلعه بندر، باغ پرندگان شیراز، پیر بناب، چشمه ی جوشک، چشمه ی خارگان، چشمه ی رپچی، دریاچه ی دشت ارژن، دریاچه ی مهارلو، رکن آباد، رودخانه ی قره آغاج، روستای قلات، کوه سبز پوشان اشاره کرد.

کاخ قاجاری به همراه یک حوض آب در مرکز باغ ارم قرار دارند. ضمن اینکه مخصوصاً در هنگام سرو میانوعده نان سوروک که یکی از انواع نانهای محلی و مخصوص شهر یزد است نیز همراه با چای سرو خواهد شد. آرامگاه مذکور متعلق به سیدجلال الدین ابن زید علی بن حسن است که مردم محلی آن را با نام امامزاده زنجیری میشناسند. طاهری در ادامه، راه اندازی “خانه جوان” را مطالبه جدی جوانان شیراز و سازمان های مردم نهاد حوزه ورزش وجوانان این شهرستان دانست و خاطر نشان کرد : پیگیری احداث و راه اندازی خانه جوان از مصوبات اصلی ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان است و در این راستا، اداره ورزش و جوانان بر اساس تکالیف قانونی خود، وظیفه پیگیری تا حصول نتیجه نهایی را بر عهده دارد که دستگاههای مرتبط نیز می بایست نهایت همکاری را با آن اداره داشته باشند.

طاهری آغاز طرح ملی مسکن و حمایت از طرح های کارآفرینی جوانان را از اولویت هائی برشمرد و تاکید کرد که به سهم خود در رفع مشکلات گفته شده در ستاد ساماندهی امور جوانان شیراز با در نظر داشتن سیاست های دولت با تمام توان تلاش کرده و از تمامی ظرفیت های قانونی موجود استفاده خواهیم کرد. طراحی و مهندسی آب انبار وکیل بسیار منحصر به فرد است و میزان تکامل دانش ایرانیان را در دوران زندیه اثبات میکند.

آب انبار وکیل در شرق ارگ کریم خان قرار دارد و برای آن بادگیر بزرگی با تزئینات آجرکاری زیبا طراحی شده است. محمدعلی خان قوام الملک در دوره قاجار از ثروتمندان شیراز بود. زینت الملک دختر قوام الملک چهارم در این خانه زندگی میکرده و این اثر با نام او یاد میشود. به تصور بسیاری از مردم آرامگاه این شاعر با توجه به نام او در کرمان قرار دارد، در صورتی که وی متولد کرمان بوده اما از آن جایی که بیشتر عمر خود را مشغول سفر بوده و درنهایت در شیراز درگذشته است، آرامگاهش در شیراز قرار دارد. دروازه قرآن در شرق شیراز قرار دارد و مسافرانی که از سمت جاده اصفهان- شیراز وارد شهر میشوند، این بنای معروف را مشاهده میکنند.

در قسمت ورودی شهر یزد کویری با نام کویر دروازه قرآن وجود دارد. در سقف اتاقهای طبقه بالای عمارت باغ نارنجستان نقاشیهایی با سبک اروپایی وجود دارند و در میان آنها تصویر کلیساهای آلپ جزو شگفت انگیزترین نقاشیهاست. سبک معماری باغ دلگشا به شکل چهارباغ ایرانی ساخته شده و اکثر درختانی که در این باغ وجود دارند، درختان میوه هستند. باد از یک طرف وارد آب انبار شده و آب را خنک میکرد از منافذی که روی عرق چین وجود داشت، خارج میشد.

دیدگاهتان را بنویسید