دریاچه سوها؛ شرقی ترین بهشت ایرانزمین – تابناک

سد وحدت که در گذشته با نام سد قشلاق شناخته می شد یک سد مخزنی است که در فاصله ده کیلومتری شمال شهر سنندج بر روی رودخانه قشلاق ساخته شده است. گدار یعنی نقطه ی عریض و کم عمق رودخانه . یعنی همان گنبدهای بزرگ و ستون های جذاب! خب مسافران عزیز به مکان جذاب و دیدنی رود ارس نزدیک میشویم. سرچشمه این رود، نزدیک رود ارس، در ارمنستان ترکیه است. وی می گوید: با توجه به بررسی های انجام شده، طرح انتقال آب به مناطق کویری بخش شرقی و مرکزی کشور می تواند در قالب ایجاد سه یا چهار دریاچه در فرورفتگی های طبیعی موجود در مناطق مذکور که با خط راه آهن ثابت و شناور به یکدیگر متصل می شوند (مشابه روش مورد استفاده در دریاچه وان ترکیه) اجرا شود.

طول جیحون تا آرال تقریباً 2500 کیلومتر است که 2300 کیلومتر آن خط سرحدی طبیعی افغانستان و همسایگان شمالی آن را تشکیل می دهد. وی درباره جزئیات طرح انتقال آب دریای خزر به کویرهای ایران می افزاید: بر اساس مطالعات انجام شده قرار است از طریق خلیج گرگان در استان گلستان آب خزر از طریق لوله به طول ۴۰کیلومتر منتقل و با احداث تونل و شبکه در ارتفاع ۲۰۰متری ارتفاعات مسیر آب هدایت و از آن جا آب از طریق ۲۵ خط لوله ۳متری (لوله های مقاوم در برابر آب شور) به کویر منتقل شود. ارتفاعات منطقه در غرب شهرستان متمرکز بوده و در شمال غرب شهر ساوه و غرب رازقان به حداکثر 2930 متر میرسد.

در منطقه پستاندارانی از قبیل خرگوش، موش صحرایی، روباه و گاهی آهو نیز دیده میشوند. از وی درباره آثار و نتایج اجرای این طرح بزرگ سوال می کنیم. «احمدرضا هدایتی» از کارشناسان امور آب نیز به خراسان می گوید: در آینده نه چندان دور تأمین آب، اصلی ترین محور چالش های جهانی خواهد بود؛ به همین دلیل برخی کشورها از هم اکنون برای مقابله با کم آبی و خشکسالی به فکر افتاده اند و اجرای طرح های مختلفی را در دستور کار دارند. مهندس «خیاط خلقی» مدیر عامل شرکت آریاکاوان به خراسان می گوید: با اجرایی شدن این طرح اقلیم و آب و هوای کویر لوت و کویر مرکزی تغییر خواهد یافت و اقلیم نیمه مدیترانه ای ایران تغییر اساسی خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آریاکاوان طراح طرح انتقال آب دریای خزر به کویرهای ایران در تشریح دلایل این تحقیق می گوید: نتایج مطالعات مرکز خزرشناسی نشان می دهد که آب دریای خزر ۳تا۵ متر طی سال های آینده بالا خواهد آمد و قسمتی از استان های گیلان، مازندران و گلستان را زیر آب خواهد برد. طراح طرح عظیم انتقال آب دریای خزر به کویرهای ایران می گوید: چند هزار ساعت کار کارشناسی و تحقیقاتی روی این طرح انجام و فاز اول آن ۶ ساله پیش بینی شده است. ظاهرا در همین راستا چند طرح مشابه از جمله طرح ایرانرود (طرح اتصال دریای خزر به خلیج فارس)، طرح ایجاد کانال کشتیرانی از طریق ایجاد شکاف در کوه البرز، طرح احداث کانال لوت و طرح احداث دریاچه هایی بین دریای خزر و خلیج فارس نیز در سال های گذشته مطرح بوده و طرح مطالعاتی برخی از آن ها نیز توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی انجام شده است که متأسفانه با وجود تأیید برخی از راهکارهای پیشنهادی، تاکنون هیچ یک از آن ها به مرحله اقدام و اجرا نرسیده است.

وی با اعلام این که نمایندگان دولت پس از اطلاع از تحقیقات ما درخواست کردند تا مدارک و مستندات را به آن ها ارائه کنیم، می گوید: ما مدارک خود را برای دولت فرستاده ایم و با توجه به این که دولت مصمم است طرح انتقال آب از دریای خزر را به سمنان اجرا کند امیدواریم با بررسی های لازم، دولت و کارشناسان وزارت نیرو و صنعت آب کشور برخی طرح های ناقص و طرح پیشنهادی ما را مطالعه و کارشناسی کنند تا ورود به چنین اقدام بزرگی ناقص نباشد. بر پایه گفته برخی از محققان پیشینتر از او، نام بخارا در منبع تاریخی سفرنامه هیسوآنتسانگ (630 م)، جهانگرد بوداییمذهب چینی آمده ، اما اوستا که منبعی کهن درباره شهرهای باستانی شمرده میشود، نامی از آن نیاورده و تنها از ایالت سغد نام برده است.

در این زمینه برخی نیز نگران لاینحل ماندن رژیم حقوقی دریای خزر هستند. دریاچه پشت این سد ۱۱ کیلومتر درازا دارد و وسعتی معادل ۹۳۴ هکتار را در بر می گیرد و با توجه به سطح دریا و حجم آب، زمینه مناسبی برای انواع ورزش های آبی به وجود آورده است. در آینده نه چندان دور تامین آب اصلی ترین محور چالش های جهانی خواهد بود، از این رو بسیاری از کشورها از هم اکنون به فکر چاره اندیشی برای مقابله با مشکل کم آبی برآمده اند و در کشور ما هم طرح هایی در زمینه انتقال آب از دریای خزر و دریای عمان و خلیج فارس مطرح شده است.

اگر نمیدانید چه تفریحاتی در انتظارتان خواهد بود، حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. با ما در ادامه همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم. این دریاچه که به دریاچه شاهی و دریاچه ساوه قم هم معروف است به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع در شمال شرق شهرستان قم واقع گردیده است و رشته کوه های البرز در شمال آن قرار دارد. وقتی از وی درباره آینده این طرح در صورت تحقق سوال می کنیم، می گوید: این دریاچه ای در فاصله ۵۰کیلومتری تهران واقع خواهد بود و ما برای اطراف آن شهر جدید تهران با ظرفیت جذب ۳۰میلیون نفر جمعیت را طراحی کرده ایم.اگر چه ممکن است اهداف این طرح خیلی بلندپروازانه تلقی شود ولی طبق برنامه ای که طرح ریزی شده در صورت مشارکت دولت و نهادهای متولی شهرسازی، می توان یکی از زیباترین و مدرن ترین شهرها را احداث و بنا کرد که در نوع خود کم نظیر باشد.

بازگردانی: در آن شب و دشت تاریک که از کشته شدگان مانند دریای خون شده بود جلال الدین به دنبال چنگیز میگشت تا سر از تنش جدا کند. پیشتر میزان آب این دریاچه به حدی بود که قابلیت کشتی رانی نیز در آن میسر بوده، اما امروزه متاسفانه این امکان نیست. مهندس «محمود شعبانی» مخترع پمپ موجی با قابلیت انتقال آب به کویر با استفاده از انرژی موج دریا نیز انتقال آب به مناطق کویری را تنها راه حل فرار از معضل کم آبی در سال های آینده بیان می کند. اگر چه در ابتدا نظرها چندان مثبت نبود ولی الان تنها راه برای نجات کشور محسوب می شود و به عنوان یک کار اقتصادی بزرگ جزو اولویت های مسئولان نظام است.

طرح مسکن ملی یکی از طرح هایی است که در آینده تمام شهرهای جدید از جمله پرند تاثیر مثبت خواهد گذاشت. این دانهها علاوه بر تاثیری که روی پاکسازی روده بزرگ دارند، میتوانند درد مفاصل را کاهش دهند و بسیاری از اختلالات پوستی را درمان کنند. دریای خزر ایران را به کدام کشور کشور ها مربوط می کند؟ وضعیت دکوراسیون داخلی و به روز بودن بنا از دیگر موارد مهم در تعیین قیمت ساختمان ها است. یکی از پرسشهای مرتبط به بحث علم غیب معصوم است که میتوان با عبارتهای متفاوتی مطرح کرد. این دریاچه هم چنین محل زیست ماهیان مختلف از خانواده کپور است که از آن جمله می توان به ماهی عروس، شاه کولی، سیاه ماهی، آلبورنوس کاپیتو، ماهی سیاه و سس ماهی اشاره کرد.

همچنین علاوه بر دستاوردهای مورد اشاره اجرای این طرح، احداث راه ترانزیتی شمال به جنوب کشور را ممکن می کند و نقش اساسی در توسعه کشور در ابعاد مختلف خواهد داشت. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شدهاند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه رستوران ایتالیایی دریاچه ساوه ندارد. شهرهای بندری اروندکنار، فاو بصره، خرمشهر، آبادان، خسروآباددر حاشیه این آبراه واقع شدهاند که نقش ویژهای در رونق بازرگانی منطقه داشتهاند. اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شدهاند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه شهربازی دریاچه ساوه ندارد.

تنها راه ارتباطی این دو دریاچه، از طریق دلتای رودکُر است که بخشی از آن به دریاچه بختگان و بخش دیگر به دریاچه طشک میریزد. البته لازم به ذکر است که این حیاط، قرار است نقش پل ارتباطی میان بازار سنتی، فاز 1 و 2 مجتمع شهرزاد را نیز ایفاء کند.همان طور که اشاره کردیم، این هفت اتریوم، هفت بخش یا بلوک شهرزاد را به هم متصل می کنند. البته ما در فاز اول این طرح ساخت ۷ دریاچه را در برنامه داریم که ۳ دریاچه از آب دریای خزر و ۴ دریاچه هم از آب خلیج فارس مشروب خواهد شد و مجموعه این دریاچه ها قلب ایران را متحول خواهد کرد.

این مجموعه یك كلاه فرنگی هم دارد كه شب ها داخل آن چراغ روشن می كردند تا مسافرانی كه از راه دور می آیند محل كاروانسرا را تشخیص دهند. لذا آن ها هم در تلاش هستند تا آب های سرریز را به نحوی منتقل کنند. این کلیسا حداقل دارای ۳۰۰ سال قدمت است و به مسیحیان ارتودوکس تعلق دارد. برای حل این مشکل باید بخشی از آب دریای خزر را تخلیه کنیم و با توجه به وسعت20 ۴هزار کیلومتر مربعی و عمق متوسط ۸۰متری این دریا ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای سهم از آن می تواند برداشت آب داشته باشد.

همچنین این مرکز دارای آمفی تئاتر روباز، اجرای زنده موسیقی و ماهیگیری می باشد. اما اجرای این طرح به چه میزان اعتبار و زمان نیاز دارد؟ اجرای چنین طرح هایی به دور از حب و بغض های سیاسی و جناحی و قومی صرفا با نگاه تأمین آینده ایرانیان مستلزم هماهنگی و همکاری نزدیک و منسجم دستگاه های مختلف به ویژه وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، محیط زیست و دیگر دستگاه های ذی نفع و ذی ربط و نیز سرمایه گذاری و مشارکت مردم است.

سواحل شمال غربی با طوفان های بزرگی ایجاد شده است که در اثر غالب ، به ویژه در فصل سرما ، طوفان هایی از جهت های شرقی و جنوب شرقی ایجاد می شود. 29- تعبیر خواب دیدن دریاچه نمک این است که شما نیاز به استراحت دارید و باید افکار منفی را از خود دور کنید. این ایده هر چند با اما و اگرهایی مواجه است اما به نظر می رسد برای نجات کشور از بحران پیش رو و ایجاد اشتغال باید از سوی دولت ونهادهای متولی مورد توجه قرار گیرد.با انتقال آب از دریای خزر کویر مرکزی ایران از این حال و روز خارج می شود و حیات دوباره ای خواهد یافت.

11 – حمل و نقل زمینی از چند طریق انجام می شود؟ قبل از اسلام این منطقه دریای ساوه نام داشته که به احتمال زیاد به دلیل ایجاد گسل آب آن فرو رفته است. با توجه به ارتفاعات بلند منطقه و میزان بالای آب، این سد مکان مناسبی برای ورزش های آبی و قایقرانی است. در مواقع بارندگی و ذوب برف های ارتفاعات اطراف، چون بر میزان آب ورودی افزوده می شود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم می شود. مویاناک با اینکه روزگاری یک شهر مهم دریایی به شمار میآمد اما اکنون دهها کیلومتر از ساحل دریاچه آرال شاهد تاثیر هزینه یک فاجعه زیست محیطی انسانساخته در این منطقه است.

دیدگاهتان را بنویسید