خرید و فروش خروس لاری اصیل

تأسفانگیزتر آنکه همان گاوی که دچار خونریزی و تخریش شده پس از چند دقیقه توسط دانشجویی دیگر مجدداً تحت لمس رکتال قرار میگیرد و حالا بگذریم که در این بین برای مقید کردن گاو چه لگدهایی که به این حیوان زده نمیشود و چه دردی گاو از این جلسات آموزشی متحمل میگردد! در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به یاد دارم که بسیاری از دختران دانشجو که اصلاً تمایلی به کار در زمینه دامهای بزرگ نداشتند به دلیل امتحانی که باید برگزار میشد و به اجبار نمره بارها گاوی را تحت لمس مقعدی قرار میدادند و بعضاً موفق به تشخیص و یا حتی لمس تخمدان گاو نمیشدند و با کمال تأسف مجبور بودند برای آمادگی و کسب نمره اینکار را بارها انجام دهند و حتی یکی از رزیدنتهای محترم آن زمان – که اکنون یکی از بهترین متخصصین مامایی دامپزشکی است – در اقدامی عجیب و ابتکاری و صدالبته تأسفبار برای آموزش به آنان دست خود را با دست دانشجو توأمان در مقعد گاو میبرد تا به آنان آموزش دهد.

این حیوان از طریق تغذیه با مواد مغذی که متناسب با هر مرحله از پرورش آنها می باشد می توانند محصولات لبنی درجه یکی را به میزان قابل توجهی تولید کنند . حالا سؤال اصلی این است که آیا ما انسانها مجاز هستیم با حیوانی که زبان دفاع از خود ندارد اینچنین رفتار کنیم و بارها در عرض چند دقیقه دست خود را علیرغم دردی که به حیوان تحمیل میکنیم در راست روده فرو برده و حتی اینکار را سرگرمی هم بدانیم! پزشکان با لمس پروستات در انسان با استفاده از انگشت و از راه مقعد و دامپزشکان با استفاده از انگشت در سگ یا با استفاده از دست در اسب و گاو به منظور تشخیص آبستنی و برخی اختلالات گوارشی نظیر کولیک در اسب و غیره به تشخیص میرسند.

یک نکته قابل توجه این است در هیچ صورتی از اصلاح نژاد نباید از اسپرم گاو نر آمیخته (دورگه) استفاده کرد، زیرا در اغلب موارد ممکن است منجر به شکافهای نژادی ناخواسته و نامناسب شود. نژادی آرام و قانع که باعث کاهش هزینه و سود بالاتری برای دامدار دارد. برای نمونه، گوساله دو روزه، یک هفته، یکماهه، گوسالهای که شیر میخورد، گوسالهای که شیر مادرش نمیآید، گاو بالغ، گاو آبستن، در مراحل آخر آبستنی، در واپسین روزهای آبستنی، گوسالهای که به سختی به دنیا آمده، گوساله بیجان نزدیک به مرگ، گاو پیر و بسیاری از موارد دیگر همگی در زبان مازندرانی نام ویژه خود را دارا هستند.

مسلماً هر دو دسته خریداران چه برای کشتار و چه برای پرواربندی، میخواهند گوسفندی مناسب و متناسب با شرایط و نیاز خود انتخاب کنند تا بهترین و بیشترین بازدهی را داشته باشد. نماینده مجلس در ادامه تصریح کرد: کشور ما باید توسط واردات گوشت قرمز مورد نیاز خود را تامین کند. سرعت بالای حمله این پرنده بدون هیچ گونه بال زدنی توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می کند.

یکی از مزایای برجسته این نژاد سن بالای آن (۱۵ سال) میباشد بطوریکه طول عمر مفید آن ۱۰ تا ۱۲ سال میباشد، ولی طول عمر تولیدی یک گاو هلشتاین به طور متوسط ۴ سال میباشد. یکی دیگر از برتری های نژاد مونبلیارد طول عمر تولیدی گاوهای ماده این نژاد است. تعداد ماده گا وهایی که به شکم هشتم یا بیشتر می رسند درنژاد مونبلیارد 3/8 برابر بیشتر است. تعداد زایش و تعداد گوساله دهی و عمر اقتصادی از نژاد هلشتاین آمریکا، کانادا و اروپا بیشتر است. فراوانی آلل BB در جمعیت گاوهای ماده این نژاد نزدیک ۵۰ % می باشد.با کارهای اصلاح نژاد که در مدت پنج سال تحت هدایت مرکز INRA صورت گرفته تکرار آلل کاپاکازئین برای محصول پنیر بهبود 14/3 % را نشان داده است.

درجدول زیر نتایج آنالیز شیر گاوهای نژاد مون بیلیارد نشان داده شده است. سازگار بودن این نژاد با شرایط آب و هوایی گرم، سرد، خشک و مرطوب، باعث شده که متقاضی برای این نژاد از هر نقطه از کشور وجود داشته باشد. در شرایط اقلیمی بسیاری از مناطق ایران که تابستانهای گرم وشرجی دارند مخصوصا در شمال کشور استفاده از گاوهای مون بیلیارد جایگزین مناسبی برای سایر نژادها خواهد بود و می توان با پرورش این گاو پر تولید و مقاوم علاوه بر تولید شیر با ارزش اقتصادی بیشتر، درآمد مطلوبی از طریق گوساله های نر، سودآوری بیشتری برای پروار بندی تولید کرد.

استفاده از این نژاد هم برای سیستمهای گاوداری صنعتی و هم گاوداری های نیمه صنعتی و روستائی توصیه میشود چون مقاومت زیاد این نژاد توانائی اش را درمقایسه با سایر نژادها به اثبات رسانده است و هر کیلوگرم شیر آن ارزش بیشتری از میانگین شیر گاو هلشتاین با چربی کمتر دارد. نسبت گوشت به ضایعات (نظیر چربی لاشه و استخوان) نسبت به سایر نژادها بالاتر است. این گاو شیری دومنظوره به علاوه تولید شیر خوب در زمان حذف از کیفیت گوشت خوبی برخوردار است و میتوانند مؤثرتر از سایر نژادهایی همچون هلشتاین باشد.

در گاوداری های صنعتی ایران معلوم شده است که مواد غذایی مصرفی اغلب کیفیت خوبی ندارند و باید موقع جیره نویسی گاوها ۲۰-۱۰ درصد بیش از جداول استاندارد تغذیه ، اعمال کنیم. در رابطه با این سوال باید گفت که گوسفندان افشاری به عنوان یکی از دام های پر جمعیت و محبوب در بین نژاد های ایرانی شناخته می شود. برنامه رسمی رکورد برداری شیر این نژاد در سال ۱۹۲۳ آغاز شد ونتایج این رکورد برداری یکی از معیارهای اصلی اصلاح نژاد در نژاد مونبلیارد بوده است.

شرایط اقلیمی در ناحیه ای که نژاد مونبلیارد از آنجا منشاء گرفته به سرعت تغییر می یابد ومحدوده تغییرات دما بسیار بالاست در تابستان بیش از ۳۵ درجه ودر زمستان زیر ۲۰ – درجه به این علت نژاد مونبلیارد نسبت به شرایط سخت محیطی مقاوم است. محققین فرانسوی عقیده دارند نژاد مونبلیارد در اصل از فلات مرتفعی در کوههای ژورا واقع در ناحیه برن کشور سوئیس بوجود آمده است. در پژوهشهای انجام گرفته توسط مرکز INRA تعداد ۲۵% از ماده گاوهای مونبلیارد را با گاوهای گوشتی شاروله تلقیح کردند و با کمترین سخت زائی مواجه شدند. میانگین باروری در نژاد مونبلیارد بسیار بیشتر از سایر نژادهای شیری است در مقایسه ای که در کشور ایرلند در مزرعه Moorepark بین نژاد مونبلیارد، هولشتاین، نورماند و هولشتاین ایرلندی صورت گرفته متوسط باروری در گاوهای مون بیلیارد ۶۱ % می باشد در حالی که ۳ نژاد دیگر به ترتیب ۵۱ ، ۴۳ ،۳۲ درصد باروری داشته اند.

گاو دومنظوره شیری گوشتی سیمنتال (فلکفی) با توجه به ماندگاری بسیار بالا در گله (به طور متوسط شش شکم) علاوه بر سایر محاسنش باز هم در اینجا برتری خود را اثبات نموده است. در نقاطی از کشور که سایر نژادهای پر تولید مشکل باروری دارند استفاده از گاوهای نژاد مون بیلیارد تا حد زیادی این مشکل را بر طرف می کند. این اهمیت وقتی دام باردار است دوچندان میشود چراکه علاوه غذا لازم است برای تقویت دام از انواع ویتامینها و مواد تقویتکننده برای گاو استفاده کنیم. طبق نوشته مورخان اسپانیایی، قربانی کردن گاو از مراسم قدیمی و مذهبی اسپانیا بوده و با جشن و سرود برگزار میشده است.

دیدگاهتان را بنویسید