آشنایی با شهر شیراز- هرآنچه درمورد شیراز باید بدانیم – چمدون

نام شیراز بر روی سفالهای پیدا شده از ویرانههای دوره ساسانی در قرن دوم پس از میلاد نیز رویت شده است. یادتان باشد قبل از سفر به شیراز حتما هتلتان را رزرو کنید چون در ایام تعطیل مثل عید خیلی زود هتل ها پر میشوند و نمیتوانید به راحتی هتل پیدا کنید. برای رفتن به شیراز طوری برنامه ریزی کنید که جمعه ها یا روز رفت و یا برگشت باشد، چون جمعه ها در شیراز همه جا تعطیل است و مردم کنار خونواده هایشان هستند، در واقع جمعه ها روز خانواده است.در ضمن نقشه یادتان نرود البته شیراز زیاد بزرگ نیست و اگر اسم مکانها را بلد باشید میتوانید با تاکسی یا اتوبوس به راحتی هرمکانی که دوست دارید بروید.بهترین فصل برای رفتن به شیراز بهار و بهترین ماه اردیبهشت است که زیبایی شهر خودش را نشان میدهد.

چون شاید بتوان گفت آنچه به اماکن دیدنی یا حتی شهرها هویت میبخشد ماجراهایی است که در طول تاریخ از سر گذراندهاند. از نظر ناهمواری نیز می­توان گفت تقریبا تمامی دور تا دور شیراز را کوه­های بلند پوشانده اند. مساحت آن تقریبا معادل 240 متر مربع بوده وجمعیت آن معادل 1565572 نفراست.در گذشته این شهر با نام های شهراز، تیرازیس، خشتیوراز، شهرراز و شیرساز نیز شناخته می­شده است. تیرازیس، شیرازیس و شیراز نام های مختلف شیراز هستند که طبق مستندات تاریخی و لوح های سنگی ایلامی، نشان می دهد این شهر که به تیراژه هم معروف می باشد در 2000 سال قبل از میلاد مسیح بنا شده است.

روز میانی بهار یعنی ۱۵ اردیبهشت ماه، بنا بر تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس شورای اسلامی در تقویم روز شیراز نامیده شده است. به همین خاطر است که 15 اردیبهشت به عنوان روز شیراز نام گذاری شده است. بعد از تهران، شیراز دومین شهری در ایران بود که در آن فرودگاه بینالمللی به کار افتاد.۱۹. فرودگاه بین المللی اصفهان در شمال شرقی شهر در فاصله 35 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. این فرودگاه در مسیرهای مختلف داخلی و خارجی فعال است. برخی از این حکمرانان که از قدرت بیشتری برخوردار بودند با لقب سلطان خوانده میشدند و برخی دیگر از حکمرانان که قدرت کمتری داشتند و بر پهنۀ محدودتری حکم میراندند لقب ملک داشتند.

در گذشته به شیراز القاب و عناوین مختلفی از جمله مملکت سلیمان، ملک سلیمان، دارالملک، دارالعلم و دارالفضل اشاره کرد. براساس تحقیقات تدسکو شیراز به معنای مرکز انگور خوب است. نمایشگاه بینالمللی شیراز بزرگترین مرکز نمایشگاهی جنوب کشور است.۱۸. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ محمد شیخان با بیان اینکه اصفهان تولید کننده نوع خاصی از تنباکو به اسم «زرد طلایی» است که مختص استان است و به کشورهای عربی و اطراف صادر میشود، گفت: اصفهان در دیگر محصولات تنباکو نیز سهم بالایی دارد.

البته حمام و مسجد تبدیل به موزه شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. دوره انتظار برای پوشش عمل جراحی و بستری در بیمه تکمیلی حداکثر تا ۳ ماه میباشد که البته ممکن است در برخی از قرارداد های بیمه تکمیلی گروهی برای جراحی و بستری دوره انتظاری در نظر گرفته نمیشود. رنگینک نیز از خوراکی های خوشمزه و مقوی است که معمولاً در تهیه آن در شهرهای جنوبی کشور رواج دارد در شیراز این خوراکی خوشمزه را از ترکیب خرما،آرد ،پودر دارچین، خاک قند ،مغز گردو و پسته تهیه و در ایام مختلف سال به خصوص ماه مبارک رمضان استفاده میکنند.

کلوچه مسقطی در واقع دو تا از خوراکی های خوشمزه شیرازی است که در کنار یکدیگر سرو می شود کلوچه شیرازی از آرد پودرقند گلاب و تخم مرغ تهیه میشه و با تخم خرفه تزیین می شود . این غذای دلچسب از سیبزمینی، پیاز، روغن، گوشت چرخ کرده، رب گوجه فرنگی به همراه دارچین و شاید هرزگاهی اندکی هویج تهیه میشود. در واقع غذاهای محلی شیراز و خوراکی های متنوعش را میتوان جزو جاذبه های این شهر حساب کرد و تجربه طعم لذیذ این غذاها لذت سفر شما به شیراز را دوچندان خواهد کرد . شهربازی لونا پارک شیراز انتخابی عالی برای گردشگران کوچک است تا بتوانند همراه خانواده، از سفر خود نهایت لذت را ببرند.

باغهای زیبا و سرسبز، بناهای تاریخی و آرامگاه شعرا فقط گوشهای از جذابیتهای شهر شیراز هستند که گردشگران میتوانند از بازدید آنها لذت ببرند. وجود هتل های متعدد و با کیفیت 5 ستاره، چهار ستاره و سه ستاره در شهر شیراز، اقامتی لذت بخش و به یادماندنی را برای شما خلق خواهند کرد. خاتم کاری نیز نمونه دیگر از هزاران هنر ثبت شده در فهرست صنایع دستی شیراز است و نمونه های خاتم کاری را در بازارهای شهر شیراز می توانید ببینید و به عنوان سوغاتی خریداری نمایید .

بین سالهای ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ در شیراز جشن هنر شیراز برگزار میشد که در زمان خود یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی در جهان بود. منبت کاری در اصل به نام شهر آباده استان فارس به ثبت جهانی رسیده است اما نمونه های بی نظیری از این هنر را می توانید در شهر شیراز پیدا کنید . طبق برنامهریزی انجام شده، مترو این شهر تا سال 1400 به شش خط افزایش پیدا میکند.

با درک چنین رسالتی، مؤسسه­ ی فرهنگی، آموزشی و خدماتی البرز در پرتو الطاف الهی، به پایمردی و همت همکارانی که هر یک تکیه بر گنجینه­ ی ارزشمند تجربه در عرصه­ ی تعلیم و تربیت داشتند پایه گذاری شد. این شاعر در سال 1310 میلادی متولد شد و از مهم ترین نوشته های او می توان به دیوان حافظ اشاره کرد. در گذشته طبیعتاً چندین روستا در نزدیکی ارگ و شیراز وجود داشته که اکنون به بافت شهری ملحق شده اند. همچنین یک بادگیر آجری با تزئیناتی به سبک ارگ کریمخانی در بخش بالایی این آبانبار دیده میشود.

در شهر عزیز، اصیل و تماشایی یزد محلهای تاریخی و ناب با اِلِمانهایی که تمام آنها از گذشتههای دور به یادگار باقی ماندهاند، به چشم دیده میشود. شیراز که به عنوان شهر شعر و ادب شناخته می شود، جهانی از دیدنی ها و حقایق جالب است که هر کسی را محو خود می سازد. شیراز، شهر شعر و ادب و مناسب برای بازدید در تمام فصول سال است. تنها بخشی از جلوه ها و دیدنی های ارزشمند شهر شیراز، در کنار هتل های باشکوه و مجلل این شهر برای اقامتی سرشار از هیجان و رفاه هستند.

غذای لذیذ، فضای سنتی همراه با تخت چوبی و گوش سپردن به موسیقی اصیل از دیگر مزیت های رستوران صوفی به شمار می رود. بر اساس نوشتههای برخی از نویسندگان بومی، با توجه به شاهنامه، نام شیراز از نام پسر سومین شاه جهان یعنی طهمورث مشتق شدهاست. طبق آنچه که در اسطورههای و روایاتهای سنتی نقل شده است، نام شیراز از اسم سومین پسر جهانشاه یعنی «تهمورث» مشتق شده است.۱۰.

شیراز که میزبان شاهچراغ، برادر امام رضا (ع) است، سومین حرم اهل بیت در ایران لقب گرفته است.۴. آب وهوای شهر اصفهان نیمه خشک معتدل است، به طوری که متوسط درجه حرارت سالانه این شهر 16 درجه سانتیگراد می باشد. متوسط بارندگی سالانه شهر شیراز حدود 307 میلیمتر است و معتدل تعداد روزهای یخ بندان در طول سال در حدود 54 روز می باشد. 18- در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شیراز حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده است.

قناتهایی که برای اولین بار صدها سال پیش توسط ایرانیان حفر شدند و مشکل بی آبی منطقه را حل کردند. اولین اشاره به نام شیراز، بر روی لوحهای گلی ایلامی به 2000 سال پیش از میلاد باز میگردد که در ژوئن 1970 در هنگام کندن زمین برای ساخت کوره آجرپزی در گوشه جنوب غربی شهر یافت شدهاست. اتفاقاً همین ویژگی به همراه تزئینات فیروزهای و پر نقش و نگاری که در گوشه گوشۀ این مسجد بزرگ به چشم میخورد سبب شدهاند که این مسجد در نوع خود بینظیر باشد و به حق لقب زیباترین و دلرباترین بنای شهر یزد را به خود اختصاص دهد.

در ادامه به شرح مختصر دیگر مراکز مذهبی شهر نرگس ها خواهیم پرداخت. در قسمت شمالی شیراز کوه­های چهل مقام، باباکوهی، کوه پشت مله، کوه توسیاه و کوه دراک قرار دارند.در جنوب این شهر نیز کوه­های سبز پوشان و قره باغ قرار دارند. زیارتگاه چک چک: این زیارتگاه در اصل با نام چک چکو یا همچنین با نام پیر سبز نیز شناخته میشود و در فاصلۀ ۹۹ کیلومتری از شهر یزد قرار گرفته است. کاخ سروستان بنایی است از دوره ساسانیان در شهر سروستان که تقریباً 90 کیلومتر با شهر فاصله دارد.

البته اگر ساکن شهرهای مرکزی ایران زمین باشید با این گرمای شدید آشنا خواهید بود و برای تحمل آن دچار مشکلی نخواهید شد. البته بعد از جنگ تحمیلی شمار زیادی از ساکنان منطقه های جنوب کشور به ویژه خوزستان به اصفهان مهاجرت کردند که بخش قابل توجهی از آنان نیز در شاهین شهر، فولادشهر و بهارستان زندگی می کنند. مردم اصفهان به طور عمده فارسی زبان و از ساکنان خود استان و استانهای همجوار هستند. از گذشته تاکنون «باغ» در فرهنگ ایرانیها جایگاه ویژهای داشت و شیراز هم به داشتن باغهای زیاد و زیبا شهرت داشته است که امروزه بیشتر این باغها در شمال غرب آن و مناطق قصردشت، کشن، چمران و معالیآباد قرار دارد.۱۵.

دیدگاهتان را بنویسید