گوسفند نژاد رومانف (Romanov)

بیشترین تولید شیر در این نژاد ۳۲۶۰۰ کیلو در ۳۶۵ روز برای گاوی بوده است که ۳ بار در روز دوشیده می شده است (متوسط ۹۰ کیلو تولید روزانه). گاو سیستانی از نژادهای بومی منحصر به فرد کشور است که روزانه یک کیلو و 200 گرم تولید گوشت می کند و شیر آن در مقایسه با سایر نژادهای گاوی کشور دارای درصد چربی بیشتری است. بسیاری از تولیدکنندگان که در گله های شیری با مشکلات سلامتی داامها مواجه هستند، برای جبران کاهش تولید ناشی از این مشکل، احتیاج به یک درامد تکمیلی برای حفظ سودآوری گله دارند.

ماسک های کله گنده ها گاها تا 1 متر بلندی دارند و kilikis کمی کوچکتر هستند. این نوع گاو در سراسر جهان با استفاده از نشانه های سیاه و سفیدش شناخته می شود. این ادوات بسته به بستر و محیط کشت، نوع زمین و … به این صورت که این نوع گوسفندان با شرایط آب و هوایی یک منطقه خود را سازگار میکنند و همین امر باعث میشود تا بهترین رشد را داشته باشند. نژاد مرغ و خروس سبرایت (مینیاتوری) دو واریته اصلی به نام سبرایت نقرهای که به رنگ سفید به همراه خطوط سیاه میباشد و سبرایت طلائی که به رنگ قهوهای براق به همراه خطوط سیاه میباشد، داراست البته پرورشدهندگان این نژاد توانستهاند با تکثیر انتخابی جهشهای رنگی مختلفی از این نژاد به وجود آورند.

بنابراین باید در خریداری آنها دقت لازم را داشته باشید و در حد امکان خروس اصیلی را انتخاب کنید. علوفه خشك ساقه بلند و دارای كیفیت متوسط، بهترین خوراك علوفهای برای گاوهای خشك به شمار می رود.علوفه با كیفیت بالاتر(از نظر انرژی و پروتئین) از قبیل سیلوی ذرت و هیلاژ یونجه باید با احتیاط و محدودیت بیشتری مصرف شوند تا از افزایش بیش از حد نمره وضعیت جلوگیری به عمل آید. به طور یقین گاو هلشتاین بهترین نژاد گاو شیری در ایران است. رنگ گاو فرژین هلندی سفید و سیاه است و ساق پا و دم آن سفید رنگ است اما گاو هلشتاین فریژن دارای درصد ترکیب متفاوتی است و برخی اوقات حتی ترکیب رنگ سیاه و سفید یا سیاه یکدست می باشد.

اما باید گفت نمونه دیگری نیز وجود دارد که در میان بهترین نژادهای گاو در جهان میباشد که شهرت آن بسیار زیاد است و در مناطق مختلفی از جهان نگهداری میشود. بسیاری به دنبال خرید گوسفند زنده ارزان قیمت هستند، توجه داشته باشید که گاهی این قیمت پایین و نامتعارف می تواند در نتیجه فروش دام ها و گوسفندهای بیمار و پیر باشد. گوسفندان اصیل نژاد رومانف یکی از برترین نژادهای گوسفند در جهان به شمار میروند. یکی دیگر از نژادهای مشهور گاوهای گوشتی نژاد گالووی است که موطن آن بخش جنوب غرب اسکاتلند است. گاو هلشتاین در دسته گاوهای سنگین وزن شیری قرار دارد که علاوه بر استعداد بالا در وزن گیری، در تولید شیر نیز بسیار فعال میباشد و میتواند روزانه مقدار شیری زیادی را تولید نماید.

مدیریت درست بالانس انرژی طی شیرواری و چرخهٔ تولید یك گاو شیری میتواند به طور چشمگیری ظرفیت آنرا برای بهره وری افزایش دهد. كاربرد نمره وضعیت بدن در مدیریت گلههای گاو شیری در سال شش زمان كلیدی وجود دارد كه وضعیت بدن دام باید مورد ارزیابی قرار گیرد.این زمان ها عبارتند از:اواسط دوره خشكی،زایمان، و تقریباً ۲۷۰،۱۸۰،۹۰،۴۵ روز بعد از شروع شیرواری. این آیین تحت تأثیر دیگر ادیان در آسیای مقدّم بوجود آمد و در زمان خود گسترش و نفوذ بسیاری در بین مردم دنیا پیدا کرد. تولید کنندگان شیر در دنیا تمایل پیدا کرده اند که تلیسه و گاوهای هلشتاین خود را با اسپرم نژادهایی غیر از هلشتاین تلقیح نمایند.

ولیکن این نژاد گاو به دلیل تولید شگفت انگیز شیر بسیار مرغوب در سراسر دنیا پرورش داده شده و حمل می شود. وینتروپ چنری، پرورش دهنده ماساچوست، یک گاو هلندی را از یک استاد دریانورد هلندی که بارها به بوستون آمده بود در سال 1852 خریداری کرد. گاوها از جمله پستاندارانی هستند که در تمامی طول سال میتوانند زاد و ولد انجام دهند. به این دلیل که آنها از جمله جانوران انفرادی نیستند عملکرد خوبی را داخل گله ها از خود نشان می دهند.

این گاو ایرانی نژادی شیری – گوشتی است که جثه ای بزرگ داشته. گاوهای اوایل شیرواری حدود ۱۰% كمتر از گاوهای سطح مشابه تولید در اواسط شیرواری ماده خشك مصرف می كنند.بنابراین تامین پروتئین كافی برای پاسخگویی به احتیاجات پیك تولید به این معنی است كه محتوای پروتئینی جیره در محدوده ۲۰-۱۸ درصد ماده خشك آن باشد.در حالت ایده آل ۴۰% پروتئین باید عبوری باشد تا از تجزیه شكمبه ای گذر كرده و آمینواسیدهای دخیل در تولید شیر را فراهم آورد. وزن گوساله تازه متولد شده هلشتاین در هنگام تولد حدود 43 کیلوگرم است.

نوزادان سالم این نژاد در زمان تولد می توانند بیشتر از 40 کیلوگرم وزن داشته باشند. و بدین ترتیب راندومان تولید مثل بالا رود و تلقیح یا انتقال جنین در بهترین زمان ممکن صورت گیرد. از جمله بهترین گوساله های ایرانی می توان به نژاد کردی اشاره کرد. در تمدن مصر خدایان متعددی با گاو نر تجسم می شد از جمله ایزد جنگ مونتو، ایزد شهر تب، منه ویس قاصد آتوم، همچنین مراسم سالانه دا ممفیس با حضور فرعون و گاو نر مقدس برگزار می شد.

اکنون، پس از بررسی این اسطوره در تمدن های گوناگون به حضور آن در ادیان ابراهیمی اشاره خواهیم کرد . ❗️اما به زعم تقدسی که برای گاو قائل اند دهان آن را به جهت شهادت دروغ در حضور ایزدان و نفرین ویشنو بر او، نا پاک می دانند. خاستگاه اصلی اجداد نژاد مونت بیلیارد کوهستانهای ژورا واقع در غرب کشور سویس و شرق کشور فرانسه بوده و با مهاجرت دامداران این منطقه به همراه دامهای خود به ناحیه مونت بیلیارد کشور فرانسه، از ترکیب دو نژاد بومی چند منظوره یعنی Fémeline و Tourache ( که به Comtoise نیز معروف است) ایجاد شد و در سال ۱۸۸۹ به عنوان یک نژاد در کشور فرانسه ثبت گردید و کتاب انساب آن نیز از سال ۱۹۸۰ پایه گزاری شد.

و این نژاد توانسته توجه علاقهمندان زیادی را در حوزهی پرورش گاو شیری به خود جلب کند. مقدار چربی شیر در این نژاد مورد توجه نبوده و مقدار چربی شیر آنها در حدود 4/3 تا 2/4درصد متغیر است. شکل خیش با توجه به نحوه کار کرد دستگاه می باشد. نژاد مرغ فینیکس دارای قدمت طولانی است، از جذابیتهای نژاد فینیکس به عنوان مرغ و خروس زینتی میتوان به دم بلند و بسیار زیبای خروسهای این نژاد اشاره کرد، دم در خروسهای فینیکس در حدود ۳فونت و حتی خیلی بلندتر در حدود ۴ تا ۵ فوت و داسی شکل میباشد به طوری که از پشت به زمین میافتد.

اصیلترین گاوهای هلشتاین رنگ پوستشان از مفصل مچ (کارپ) به پایین، کاملاً سفید میباشد که این مورد سادهترین روش برای تعیین اصالت گاوهای هلشتاین است، البته میزان تولید شیر و تولید مناسب تحت تاثیر این ویژگی نمیباشد و این ویژگی از اهمیت چندانی برخوردار نیست. نژاد سیمنتال علاوه بر استعداد بالای تولید شیر، به دلیل استقرار مناسب پستان ها و دست و پا و اندازه متوسط جثه، شرایط مطلوب برای داشتن ماندگاری بالا و بازدهی بهینه مصرف خوراک را دارا می باشد.

اصلاح نژاد با گاو سیمنتال در مقایسه با دیگر نژادهای از آن جهت مناسب است که نه تنها در توانایی تولید شیر بلکه در تولید گوشت نیز توانایی بالایی دارد. گاو مونت بیلیارد استعداد بسیار مناسبی برای تعلیف از علوفه خشبی دارد و در حقیقت برای بهینه کردن مصرف کنسانتره و سرعت رشد و همچنین بهبود استفاده از علوفه های طبیعی موجود در نواحی کوهستانی از سال ۱۹۸۰ تصمیم گرفته شد که ضریب تبدیل خوراک و علوفه نیز در برنامه انتخاب گاو مونت بیلیارد منظور شود که انتخاب این سیاست منجر به کاهش هزینه خوراک در واحدهای پرورش گاو نژاد مونت بیلیارد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید