گاو هلشتاین (شناخت کامل خصوصیات نژادی و آمار شیردهی)-فارسی پت

برای اینکه این مشکلات به وجود نیاید بهترین راه بالا بردن دانش در زمینه صنعت گاوداری می باشد . شاید در ابتدای مطالعه طرح توجیهی گاوداری شیری،بر این باور باشید که با خرید دارو و معالجه خودسرانه دام میتوانید دام را درمان کنیم و دیگر نیازی به پیشگیری،واکسیناسیون و یا حضور دامپزشک نیست. نتایج آزمایشات تغذیه ای نشان میدهد که مصرف اختیاری خوراک در گاومیش به طور معنی داری کمتر از گاو با وزن بدن یا سطح تولید مشابه است و توانایی گاومیش برای هضم ماده آلی بیش از گاو میباشد.

به ازای هر یک تن کود حیوانی گاوی و گوسفندی 30 کیلو گوگرد بنتونیت دار 90 درصدی و یا 50 کیلو گوگرد پودری(میکرونیزه ) کاملا مخلوط میگردد . برخي از كودكان در دوران كودكي دو يا چند بار خروسك مي گيرند ولی در هر سنی میتواند رخ دهد. مثلاً در تهیه ی یکی از خوراک های معروف دنیا به نام همبرگر اغلب از گوشت چرخ شده ی گاو استفاده می نمایند.

می توان با اضافه کردن مقداری از پودر گوشت به موادی نظیر غلات که از نظر اسیدهای آمینه ضروری فقیر هستند پروتئین این گونه مواد را تکمیل کرد البته بهتر است جهت جلوگیری از بیماری جنون گاوی مصرف نشود چون که عامل این بیماری موسوم به Perion دمای جوش را تا 48 ساعت نیز تحمل میکند وچه بسا ممکن است که عامل این بیماری در فرایند تولید از بین نرفته باشد. در حال حاضر کنجاله سویا فراوانترین و مرغوبترین مکمل پروتئین گیاهی است بطوری که ارزش آن معادل 100 فرض می شود و سایر خوراکهای پروتئینی گیاهی با آن قیاس می گردند در ضمن خوش خوراک بوده و قابلیت هضم بالایی دارد.

خوراک حاوی الیافی قابل هضم با کیفیت تغذیه ای متغیر بسته به روشهای مختلف عمل آوری است . به همین دلیل می تواند ترکیب خوبی با یونجه یا سیلوی گراسی که زود برداشت شده وحاصل مقدار زیادی پروتئین قابل تجزیه در شکمبه هستند بسازد. یکی از رسومات ایرانیان این است که در مراسماتی چون بازگشت حجاج و یا عروسی، اقدام به ذبح گوسفند زنده می کنند. کنجاله سویا (Soybean Meal ):دانه سویا بر اساس ماده خشک حاوی 42% پروتئین خام است و بر حسب روش روغن کشی کنجاله سویای بدست آمده 50 ـ 41% پروتئین خام می باشد.

کنجاله سویا حاوی تعدادی مواد سمی، محرک و مهار کننده شامل عوامل حساسیت زا ، گواترزا و ضد انعقادی است. مهار کننده های پروتئاز از عوامل دارای اهمیت ویژه در تغذیه است که شش نوع از آنها تشخیص داده شده اند که دو مورد از آنها با نامهای ضد تریپسین و مهار کننده کیموتریپسین اهمیت عملی دارد. با فرآیندهایی مثل برشته کردن و پختن می توان باعث خوشخوراکی و ثبات کیفی بیشتر دانه سویا شد چون حرارت باعث از بین رفتن عوامل ضد تغذیه ای فوق الذکر می شود.

یونجه : ازجمله نباتات علوفه ای است که در بیشتر نقاط دنیا کشت می شود و آنرا ملکه نباتات علوفه ای می نامند چون استفاده زیادی دارد و هیچ گیاه علوفه دیگر قابل مقایسه با آن نیست. ویژگی بارز خوراک دام شیرده عبارتند از: 1.خوراک دام شیرده در مرحله ی اول باید کوبیده شده باشد تا هم هضم راحتری داشته باشد و هم به صرفه تر باشد، بدین گونه که گاو کاه سبز بدست آمده از یونجه را راحتر از خود یونجه میخورد. توافق عمومی بر اینکه گاومیش هر کدام از مواد مغذی را 2 تا 5 درصد بیشتر از گاو هضم میکنند، وجود دارد.

اهمیت دیگر تلقیح مصنوعی برای مزارع دامپروری قرنطینه است که جا به جا کردن دامها برای جلوگیری ا زسرایت بعضی بیماریها به دیگر حیوانات ممنوع است همچنین درتلقیح مصنوعی به خاطر کنترل اجباری اسپرم درهر اسپرم گیری می توان با ارزیابی کمی و کیفی اسپرم به وجود حیوانات نری که ارزش تولید مثلی پایین دارند پی برد و درنتیجه بسته به علل آن برای کوتاه مدت یا دایم آنها را از فعالیتهای تولید مثل خارج کرد لازم به ذکر است دراثر تلقیح دام ماده می توان به انواع بیماریها و تومورها که درداخل دستگاه تناسلی حیوان ماده است پی برده و در اسرع وقت درصدد درمان آن برآمد.

با این وجود، بدلیل هزینه بالای هورمون هاو مواد مورد استفاده و نیز نیاز به فرد متخصص در زمینه همزمان سازی گوسفندان، این روش با استقبال چندانی از طرف گوسفندداران مواجه نشده است. سعید اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: طبق بررسی ها تامین علوفه گاو گوشتی آسان تر از گاو شیری بوده زیر گاو گوشتی می تواند از مراتع به عنوان منبع تغذیه استفاده کند اما گاو شیری به لحاظ صنعتی بودن دارای هزینه است.

همانطور که میدانید امروزه کسب اطلاعات در رابطه با انواع نژاد گوسفندان برای دامداران بسیار حائز اسهمیت می باشد. بسیاری از انواع رایج گیاه برگ های پهن با خارهای خطرناک دارند. علاوه بر اینها احتمال آلودگی در این محصولات با سالمونلا نیز وجود دارد. محدودیت:وجود آفلا توکسین- وجود گوسیپول در آن که باعث بروز مشکلات هضمی و کاهش خوشی خوراکی می شود. 2) استفاده از آب پنیر جهت غنی سازی کاه : با توجه به مشکلات مربوط به نگهداری آب پنیر تازه این کار خوب است و در زمان غنی سازی کاه با اوره برای خیس کردن کاه تا 30% رطوبت بجای آب از آب پنیر تازه استفاده می شود که این کار باعث افزایش خوشخوراکی و بالا رفتن قابلیت هضم کاه غنی شده می شود و آمونیاک حاصل از تخمیر اوره از فساد آب پنیر جلوگیری می کند .

از مشکلات عمده آب پنیر حفظ و نگهداری آن است چرا که بسرعت فاسد می شود و مگس ها و میکروارگانیسمهای هوازی از عوامل مهم در فساد آب پنیر تازه می باشد .برای جلوگیری از فساد آب پنیر استفاده از نمک طعام بدلیل پایین تر بودن قیمت آن و نیز سهولت دستیابی به آن بمیزان 4% همواره با 1/0% سدیم بنزوات عملی تر بنظر می رسد. با وجود مایع بودن مواد جامد بالایی دارد (75%) . البته مصرف آرد ماهی در تغذیه گاوهای شیری بعلت انتقال بوی ماهی به شیر صحیح نیست.پروتئین موجود در پودر ماهی ارزش زیادی بعنوان پروتئین عبوری دارد پروتئین عبوری بخودی خود کیفیت بالایی دارد .

بره های پرواری و گاوهای شیری استفاده می شود . در مقاله نژاد های خروس لاری به این موضوع پرداخته شده است. البته می شود یکی دیگه هم بزور به این جمع اضافه کرد ( سوله دست دوم ) ، که اصلا و اصلا پیشنهاد نمی کنیم و اگر کمی هم بش فکر می کنید پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله ما را راجب به سوله دست دوم هست بخوانید. انواع مرغ و خروس زینتی و معروفترین نژاد مرغ و خروس زینتی در این مقاله به صورت کلی خدمت شما عزیزان معرفی گردید.

اینها دیگر علائم سرماخوردگی نیستند و باید بدانید که کودکتان احتمالا به کروپ (خروسک) دچار شده است. این بیماری در ابتدا شبیه سرماخوردگی است اما بهمرور زمان، کودکتان دچار سرفههایی خواهد شد که شبیه پارس سگ هستند (barky cough). در ابتدا لازم است بدانید گاو آهن (خیش) چیست و استفاده از آن چه ضرورتی دارد. گاو تالشی همانطور که ذکر شد، عمدتا در غرب استان گیلان و به ویژه منطقه تالش پرورش داده می شود. ۳- بافت پیوندی : بافت پیوندی به ویژه بافت کلاژنی ( مخصوصا هنگامي که گوشت حرارت ديده يا پخته شود ) در افزايش WBC موثر است.

قند آب پنیر جهت تخمیر شکمبه ای مناسب بوده و تحت شرایط ویژه ای سنتز میکروبهای شکمبه را افزایش می دهد. ملاس نیشکر برای نشخوارکنندگان مناسب بوده زیرا ساده ترین شکل انرژی قابل دسترس جهت تحریک شکمبه است. روغن موجود در سویا نیز اثر ملینی داشته و در صورت استفاده بیشتر از آن باعث تولید چربی نرم در بدن می شود به همین جهت در مراحل آخر پرواربندی نباید از سطوح بالای این مواد در تغذیه حیوان استفاده کرد. این علوفه غنی از کلسیم بوده و فسفر آن متوسط است و در صورت استفاده از آن بایستی در جهت حفظ تعادل کلسیم به فسفر اقدام گردد.

کمبود ویتامین D توانایی حفظ سطوح مناسب کلسیم و فسفر را در خون می کاهد که در نهایت این مورد موجب بروز بیماری ریکتز در حیوانات جوان و استئومالاشیا در حیوانات بالغ می شود. گوساله های گوشتی مناسب است. این گاو ایرانی جثهای متوسط داشته و نژاد آن شیری – گوشتی است که در میان گاوهای ایرانی بهترین نژاد از نظر تولید گوشت است. پودر گوشت و استخوان (Meat And Bone Meal):محصول فرعی حاصل از صنعت کشتارگاهی بوده که از ضایعات حاصل از پاک کردن گوشت، استخوانها و لاشه ها تشکیل می شود.

این ضایعات باید خشک شده و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود . حفاري هايي كه در تپه ي سيالك كاشان انجام يافته ، نشان مي دهد كه حدود شش هزار سال پيش ، كشاورزي در ميان مردم آن منطقه معمول بوده و ايرانيان متمدن قرن ها پيش از اين در اين راه كار كرده اند. وقتی همه گاو ها وارد عرصه رقابت شدند یک توپ سومی رها می شود که نشان دهنده حضور همه گاو ها در مراسم است و در نهایت توپ چهارم نشان می دهد که تمامی گاو ها در حال دویدن و رقابت هستند و گاو دوانی به صورت درست در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید