چگونه مزرعه گاوداری راه اندازی کنم؟

گاوداری ایران خودرو هم یکی از همان گاوداریهای تعطیل بوده. تحقیق به عمل آمده در گاوداریهای شیری نشان میدهد که در زایشگاه گاو شیری وقتی رقابت بر سر آخور هنگام دادن خوراک دام وجود دارد، گاوهای مغلوب، کمتر میخورند و دیگر به آخور برای خوردن غذای بیشتر مراجعه نمیکنند. عملکرد عالی گاو تازه زا در گاوداری نتیجه کارکرد صحیح سه عامل است: مدیریت تغذیه و خوراک دهی مناسب، افراد متعهد و ماهری که اداره گاوها در زایشگاه گاو شیری را به عهده دارند و گاوهای بیمار را در ابتدای زایش شناسایی میکنند و تجهیزات مناسب.

برای شیر دهی به گوساله های تازه متولد شده بعد از دادن آغوز از شیر های ورم پستانی که استریل شده و بار میکروبی آن پایین آمده استفاده می کنند. گوساله ها بعد از تولد به مدت 10 روز در باکس های انفرادی در آغوز خانه نگهداری می شوند وتا دو سه روز اول به آنها روزی سه وعده آغوز داده می شود به همراه یک سطل آب که بعد از دادن هر وعده شیر به آنها داده میشود و یک سطل کنسانتره که از همان ابتدای تولد در اختیار گوساله قرار دارد تا به خوردن آن عادت کند .

در آغوز خانه برای گوساله هایی که ضعیف هستند به همراه آب آنها یک قاشق مولتی ویتامین اضافه می کنند. در اولین بخش که بخش داستانی است، خروس جنگی شما به دستور شاه خروس ماموریت پیدا میکند تا در مناطق مختلف که خروسها در آنها زندگی میکنند، نظم و قانون را اجرا کند. خروسها آرام بوده و در برابر انسان تهاجمی نیستند. روزانه می توانند در صورت تغذیه مناسب تا حدود ۴۷۷ گرم وزن دریافت کنند و همچنین از مقاومت خوبی در برابر بیماری ها برخوردار است . 3- نژاد هرفورد: مرکز اصلی پرورش این نژاد در غرب کشور انگلستان است .

برهما (امپراطور) یک نژاد مرغ آسیایی است که زادگاه آن منطقه برهما پوترا در هند میباشد؛ جایی که آنرا بنام چیتاگونگ میشناسند. رنگ این نژاد از طیف رنگی بین سیاه تا قرمز تیره ، به علاوه لکه های زرد و سفید تشکیل شده است . در اروپا بسیار مورد استقبال هستند و رنگ آنها معمولا ترکیبی بین قرمز و سفید و یا سفید و سیاه است . پرهای این نژاد در دو رنگ طلایی براق و سفید مایل به نقره ای است و بر همین اساس به دو گونه سبرایت طلایی و سبرایت نقره ای نامگذاری شده است. گاو ها در نژاد های مختلف در سراسر جهان وجود دارند و دامداران هر منطقه ای بنا به وجود انواع نژاد ها نسبت به پرورش آنها اقدام می کنند.

وضعیت بدن آن به این صورت است که عموما از رنگ سیاه می باشند و از دست و پاهای کشیده ، سر به نسبت بزرگ ، پیشانی پهن و پوست نرم برخوردار هستند . همچنین وضعیت انرژی گاو میتواند بر سامانه ایمنی گاو و قدرت او در مقابله با عفونتها اثرگذار باشد. فعالیت میکروارگانیسمها در معده و همچنین PH شکمبه در حد خوبی است و تجربه نشان داده که از روش غیر TMR که همان جداگانه علوفه و کنسانتره داده میشود بمراتب بهتر است. با شرایط محیطی مختلف ، توانایی تولید میزان زیادی شیر به صورت روزانه ، سازگاری با علوفه نسبتا کم ارزش و ارزان قیمت به شرط حفظ کیفیت شیر تولیدیاشاره کرد.

برای اینکه یک تودهنی خورده بود جا خورده بود ترسیدند آقا دیدند چه کاری کردند و اگر ما نترسیم و اگر این رجال ما که مامور مذاکره هستند این قدر پست فطرت و این قدر فرومایه نباشند نور تگرافتها نمیتوانند بخودشان اجازه بدهند جلو شاه مملکت ما دستشان را پشتشان بگذارند و بهمین جهت است که میخواهیم و یقین داریم تمام نمایندگان وطنپرست هم به ما کمک خواهند کرد که دست این دزدان دریایی که را کوتاه کنیم روش سیاست استعماری انگلیس بصورت دو مکتب خاص و معروف در طول تاریخ جلوه میکند یعنی دو رویه استعماری در انگلستان وجود دارد ولی متاسفانه کریهترین و زشتترین روش متداول شده الان در این جا کتابی دارم نویسندهاش گاستون دو مرنین لابد آقای عامری میشناختهاند سایر آقایان هم که در دادگستری تشریف داشتند میشناسند مدتی مستشار مملکت ما بودند در ۱۹۰۹ و ۱۹۱۰ و ۱۹۱۱ این کتاب به اسم مسائل ایرانی است و در ۱۹۱۶ منتشر شده این کتاب مال کتابخانه خودتان است آقای دکتر هدایتی، مال کتابخانه دانشکده حقوق است و یک ارزش تاریخی هم دارد زیرا یک یادداشتهایی از مرحوم داور در حواشی آن نوشته شدهاست و معلوم است که آن مرحوم هم این کتاب را خواندهاست و مطالعه کردهاست، این شخص علاوه براین که مستشار حقوقی دولت از آن بوده مدتها نیز استاد مدرسه علوم سیاسی قدیم بوده و لابد قدمای حاضر در مجلس که آن مدرسه را خواندهاند یا شاگرد آنجا بودهاند یا همکار او بودهاند..

۳- خاکهای بسیار ساینده، ناهموار و ریشهدار که عوامل فوق برای گاوآهن برگرداندار مضر است. اما در ادامه این مطلب به شرح عوامل دیگری که روی قیمت گوسفند زنده تاثیرگذار است می پردازیم. به طور کلی در بازار ۲ واریته اصلی به نام ابریشمی آمریکایی که دارای کاکل و گوشواره قرمز است و ابریشمی فرانسوی که دارای کاکل و گوشواره کبود است موجود میباشد که نوع ابریشمی فرانسوی از محبوبیت و مرغوبیت بیشتری برخوردار است. در هر نوع جایگاهی، گاوهای دوره انتقال به فضای کافی برای استراحت بدون رقابت نیاز دارند. گاوهای جرسی نسبتا وزن کمی داشته و شیری غنی و پرچرب دارند و از شناخته شده و معروف ترین نژادهای گاو شیری در جهان به حساب می آیند .

نژاد جرسی تطبیق پذیری و سازگاری بالایی با انواع شرایط آب و هوایی و جغرافیایی دارد و دامداران به دلیل این ویژگی بیشتر مایل به پرورش آن هستند . براون سوئیس یکی از بهترین نژادهای گاو شیردی در جهان است که بعد از گاو هلشتاین رکورد بیشترین تولید شیر سالیانه را دارد .این نژاد به دلیل قرار گیری در یک منطقه سردسیر (دامنه های آلپ در سوئیس) نسبت به تغییرات آب و هوایی مقاوم اند و به خاطر بارداری های طولانی مدت ، جثه بزرگ ، گوش های خزدار و حالت آرام مشهور هستند.

گاوهای سیستانی بر خلاف گاوهای اصیل خارجی نسبت به گوساله های خود بسيار با علاقه و با عاطفه بوده و شديدا” از گوساله های خود مواظبت و مراقبت ميکنند. گاو سیستانی از ویژگی های منحصربه فردی مانند کوهان می باشد که در اغلب نژادهای گاوی نادر است . گاو ایرشایر نژادی مقاوم است که می توانند با انواع شرایط تطبیق پذیری خوبی پیدا کند. البته عمل برگرداندن خاک به خوبی گاو آهن های برگردان دار صورت نمی گیرد .گاواهن های بشقابی باید با سرعتی نسبتا کم و یکنواخت کار کنند تا عمل برش و عرض برش را کنترل کنند. یکی از این راه حل ها که می توان به آن اشاره کرد بهره گیری و اصلاحات ژنتیکی بر روی انواع دام ها می باشد که تاثیر قابل توجه ای در این زمینه خواهد داشت.در صورت استفاده از بهترین نژاد های گاوی می توان میزان بیشتری محصولات لبنی مانند شیر و گوشت تولید کنیم که باعث افزایش نرخ بازده ای می -شود.امروز قصد معرفی بهترین نژادهای گاو شیری در دنیا را داریم که راندمان خوبی در صنعت دامپروری دارند و مورد استقبال دامداران کشورهای گوناگون برای پرورش قرار گرفته اند.

در تمامی کشورهای دنیا نژادهای گوناگونی برای پرورش در حوزه تولید شیر و محصولات لبنی وجود دارد اما سوال اینجاست که کدام نژاد بهترین است و چگونه می توان این مورد را تشخیص داد . نژادی مقاوم و کم توقع است که همانطور که ذکر شد درمناطقی نظیر گلپایگان ، نظنز ، چهارمحال بختیاری ، لرستان ، فریدون شهر و … همانطور که عرض کردیم این بخش جزو سوالاتی است که اکثرا از ما پرسیده میشود.

برای بستر فشرده، حداقل 9 مترمربع مساحت به ازای هر گاو باید باشد که این تنها سطح بستر فشرده است و فرض میشود که گاوها دسترسی به راهروی خوراک یا محوطه باز نیز دارند. به طور عملی ما توصیه میکنیم که حداقل 70 سانتیمتر فضای آخور برای هر گاو هلشتاین طی 21 روز قبل و بعد از زایش وجود داشته باشد. گاوهای دوره انتقال به فضای کافی برای استراحت بدون رقابت نیاز دارند. گاو های هلشتاین اگر چه توانایی تولید شیر زیادی را دارند اما به شدت تحت تاثیر شرایط اقلیمی می باشند .به صورت کلی گاوهای هلشتاین برای تولید شیر به میزان کافی به میزان زیادی از مواد مغذی گران قیمت نیازمند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید