پایگاه خبری تحلیلی شهر تهران

بواسطه اعمال خلافی که داشته تا سال ۱۳۲۰ در تهران تحت نظر بوده است و بعد از شهریور ۲۰ به صورت فراری به شیراز رفته و در سال ۱۳۲۱ به اتفاق برادرش ناصر چند نفر افسر آلمانی را که با مقداری تجهیزات و دویست هزار لیره در ایل قشقائی پیاده شده بودند تحویل سرگرد جاکسون افسر اینتلجنت سرویس داده است به پاس این عمل سرگرد مزبور تفنگ جواهر نشانی به مبلغ پانصد هزار ریال از جانسون رئیس بانک شاهی خریداری نموده و بعنوان هدیه امپراطوری انگلیس به او داده است .

کمیسیون تحقیق گزارش شعبه دوم مجلس را مبنی بر رد اعتبارنامه آقای قشقائی به اتفاق آراء تصویب نمود . دکتر یزدی – آقای خلخالی اگر خاطرتان باشد قرار شد ریز اقلام را از توی اسنادی که هست بخوانم اگر اجازه میدهید خواهم خواند مکاتبات و ارتباطات مستقیم آقای قشقائی با مقامات رژیم شاه و ساواک تا سال ۵۴ ما اینجا نوشته ایم تا سالا ۵۴ ولی بعدا که اسناد تکمیل شد تا سالهای ۵۶ و ۵۷ هم ادامه داشته است ، اسنادش موجود است در صورت تمایل مجلس محترم متن این اسناد قرائت خواهد شد البته اگر آقایان اجازه بفرمایند بدلیل اهمیت قضیه بنده این اسناد را بترتیبی که شماره گذاری کرده ام خواهم خواند ، کمیسیون تحقیق این اسناد را دقیقا بررسی و صحت آنها را تایید و به موجب بند ۴ از ماده ۱۱انتخابات اعتبارنامه آقای خسرو قشقائی را به اتفاق آراء رد نموده است .

۳- جمع آوری اطلاعات در مورد فعالیتهای آقای خسرو قشقائی من جمله انتشار یک نشریه هفتگی و هدفهای این نشریه تماس های قشقائی ها با افسران ارتش و ممانعت از استقرار سپاه پاسداران در منطقه عشایری فارس بوده است اصل اسناد مربوط برای قرائت در مجلس محترم و تمایل موجود میباشد که من ان شاء الله خواهم خواند . حدود سال ۳۶ اداره انحصارات فارس جهت وصول مطالبات قند و شکری که بوسیله برادران قشقائی از گمرک بوشهر غارت شده بود باغ ارم را مصادره می نمایند در گزارشی بتاریخ ۳۲/۱۲/۲۴ آمده است منبع مطلعی که با محافل امریکائی در تهران آمد و رفت دارد .

افرادی که قصد سفر به شهر کرج را دارند، می توانند در سفر به این شهر از مراکز خرید بسیار مناسبی که وجود دارد بازدید به عمل آورده و نسبت به خرید خود اقدام نمایند. چنانچه شما نیز به عنوان یکی از مشتاقان بازدید از شهر کرج علاقه مند هستید اطلاعاتی در مورد این شهر داشته باشید با ما تا پایان همراه باشید. اما با گسترش تهران این سبک معالجه نمی توانست بر طرف کننده نیاز شهر باشد.

و همچنین خسرو قشقائی مرتبا برای تمدید گذرنامه به کنسولگری مراجعه می نماید و از طرف دیگر برابر اخبار موثق مصریها میل دارند آنها را مورد استفاده قرار داده و از طرف جنوب وارد کشور نمایند لذا با توجه به این مسائل شاید راه حل این باشد که با تمدید گذرنامه آنان و کمک مالی جزئی بهر ترتیب ( بعنوان قرض پرداخت قیمت اراضی آنان به زارعین ) احتمال اینکه آنان به عوامل خارجی پناه ببرند کمتر میشود بنابه درخواست ساواک مرکز تیمسار علوی کیا شرح مبسوطی از چگونگی ملاقاتش را با خسرو قشقائی ارسال میدارد در این گزارش آمده است ضمن تماس با مشارالیه وی از اینکه شاه توده ای ها را مورد عفو قرار داده ولی وی و برادرانش را نبخشیده گله کرده است .

وی از امریکا بعنوان نماینده جبهه ملی در اروپا معرفی میشده و دانشجویان وابسته به جبهه ملی در هرکاری با وی مشورت می کنند در سال ۴۰ دستور صدور ویزای اقامت جهت وی در کلن توسط نخست وزیر ( دکتر امینی ) داده میشود و به وی تذکر میدهند که اگر به ایران مراجعت نماید مورد تعقیب واقع میشود یاد شده از گردانندگان اصلی روزنامه باختر امروز معرفی شده است برابر اطلاع سفارت کبرای ایران در کلن در کنفرانس جبهه ملی در ویپادن نامبرده نطق تندی ایراد می کند که بعدا مورد حمله سایرین قرار می گیرد و چون متهم به همکاری با توده ها میشود لذا از کادر رهبری طرد می گردد .

ضمن اینکه آقای دکتر یزدی تشریف میآورند و این توضیح را میدهند من تذکری راجع بهمین پرونده و اقداماتی که از طرف مجلس و از طرف هیات رئیسه شده است به استحضار اقایان میرسانم گو اینکه بیش و کم مستحضر هم هستید که بوسیله هیات رئیسه با پیام رادیوئی و همچنین نامه به اطلاع آقای خسرو قشقائی رسید که بایستی در مجلس حاضر بشوند چون گزارش کمیسیون تحقیق راجع به پرونده انتخاباتی ایشان حاضر است و سه روز فرصت داده شد که بیایند و از خودشان دفاع کنند این سه روز ، روز جمعه گذشته مقتضی میشد البته ما هم جلسه ای نداشتیم زیرا اگر جلسه ای زودتر تشکیل میشد بلافاصله این پرونده مطرح میشد ایشان جوابی ندادند فقط یک نامه خصوصی برای من نوشته اند که من امنیتی ندارم که بتوانم در مجلس حاضر بشوم بنابراین جواب قطعی دائر بر حضور یا عدم حضور خود نداده است ایشان اینطور فکر کرده اند بنابراین همانطور که پیش بینی شده بود و به ایشان هم اطلاع داده بودیم پروند امروز در مجلس مطرح میشود گزارش کمیسیون خوانده میشود و بعد از گزارش کمیسیون چون خود دفاع کننده نیست بنظر مجلس میگذارم که آیا بعد از گزارش کمیسیون مخالفی صحبت کند یا نکند ؟

که من برای جلوگیری از اتلاف وقت خودداری می کنم ، و فقط رووس مطالب همین بود که عرض کردم اما تحقیقات خود کمیسیون ، یک سلسله اطلاعات پراکنده ، به کمیسیون در مورد ارتباط ایشان ،با سازمان امنیت رسید و ما کل خلاصه پرونده آقای خسرو قشقائی را از مرکز اسناد ملی خواستیم که این مفصل است ولی چون مهم است . یعنی یک صحبتی هم بود که استعفا بدهند قبل از اینکه کار به این مراحل بکشد در ۲۳ خرداد مجددا در همان روز یک نامه به آقای خلخالی رئیس کمیسیون تحقیق نوشته اند و یک هفته وقت خواسته اند تا مدارک و اسناد لازم را که برای روشن شدن این قضیه بسیار مفید میباشد تهیه و تقدیم شعبه بکنند .

دکتر یزدی – اجازه بفرمائید من گزارش جریان کار را بدهم بعد در جواب ریاست مجلس نامه ۲۲ خرداد آقای خسرو قشقائی را عینا به کمیسیون تحقیق ارجاع کردند و کمیسیون تحقیق در این مورد یادداشتی خطاب به رئیس محترم مجلس داده شده که چنین وقتی را گذاشته ایم و خواسته ایم که در این تاریخ در کمیسیون حاضر بشوند . ۴- در جریان بررسی و رسیدگی به پرونده آقای خسرو قشقائی نامبرده طی نامه هائی به رئیس سنی مجلس و رئیس کمیسیون تحقیق آمادگی خود را برای حضور در کمیسیون و ادای توضیحات لازم بیان داشته اند و درخواست مهلت برای تهیه مدارک و اسناد لازم را نمودند به دنبال تماس و مذاکره آقای قشقائی با رئیس کمیسیون تحقیق ابتداء قرار شد در شنبه ۲۴ خرداد در کمیسیون حاضر شود بعد آقای قشقائی کتبا درخواست یک هفته مهلت را نموده اند مع الاسف تا روز دوشنبه دوم تیرماه آقای خسرو قشقائی در جلسه کمیسیون تحقیق حضور بهم نرسانیدند و لاجرم کمیسیون تحقیق رای نهائی خود را عینا به مجلس محترم گزارش مینماید .

خواهشمندم در مورد دوم بمن بنویسید که چه کاری و در چه زمینه ای باید باشد که اقدام کنم و اگز باز هم گرفتاریهای جاری دارید آنهم حدودش چقدر است . تبصره ۱ – بانک کشاورزی موظف است که آراء صادره از کمیسیون تعویض املاک موضوع قانون دوم مرداد ۱۳۲۸ و تبصره ۳ ماده واحده قانون اجازه پرداخت یکدوازدهم مصوب چهارم اریبهشت ماه ۱۳۲۹ و سایر محکومیتهای دولت را بابت املاک خالصه اعم از اینکه محکومیت دولت نقدی یا جنسی و یا واگذاری عین ملک باشد اجراء نماید.

دیدگاهتان را بنویسید