هر آنچه که باید درباره پارک ارم بدانید!

شور قم رود از ریزابه های رودخانه لک شور و حوزه آن دریاچه نمک قم است. در جلگه های خلیج فارس و دریای عمان رودهای فصلی یا دائمی آب را به دریاها میریزند . به همین علت، سنگ کوه های آن بر اثر اختلاف درجه هوا متلاشی شده و به صورت سنگ ریزه و شن در آمده است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که تمام دیواره صخره به صورت پرتگاه است و هر نقطهای كه سازندگان قلعه حس کرده اند میتوان از آن عبور کرد با سنگ و ساروج تا بالای صخره بسته اند، به طوری كه هیچ راه نفوذی از سه ضلع شمالی، شرقی و غربی به درون قلعه وجود ندارد.

در همین راستا، سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ و بهرهوری معقول از این پدیده طبیعی، این دریاچه را به یکی از مهمترین مراکز مهم علمی پژوهشی و تفرجگاهی مبدل کرده است. جنبهی مهم دیگر خودمراقبی در بیماریهای التهاب روده مدیریت استرس است. اين درياچه در نقشهٔ جغرافيايى به نام برم مور زرد ثبت شده است. از آن جمله ماخ پسر خراسانی از هرات، و یزدان داد پسر شاپور از سیستان، ماهور پسر خورشید از نیشابور، و ماهان پسر برزین از توس و چندین نفر دیگر از فرزندان دهقانان و آزادگان، برگردان دری خدای نامه را در هفده سال پس از مرگ رودکی به پایان رسانیده آنرا شاهنامه نام نهادند.

پادشاهان سامانی و دبیران فرهیخته و خردمند آنها پس از دو قرن دیوار سکوت را شکستند و زمینه را برای بالیدن زبان، ادب و فرهنگ پارسی آماده کردند و بدین گونه دوران زرین ادب و فرهنگ پارسی پس از ساسانیان را بنا نهادند. بسیاری از زنان مبتلا به IBS اظهار داشتهاند که علائم آنها با توجه به سیکل قاعدگی متفاوت است. از هر ۵۰۰ میلی لیتر باقیمانده مواد غذایی که هر روز وارد روده بزرگ می شود ، حدود ۱۵۰ میلی لیتر آن به مدفوع تبدیل می شود. شاید شما نیز مانند من تا قبل پیش از این با روستاها و شهرهای دیدنی نزدیک تهران آشنا نبودید، اما در این مطلب به معرفی ۱۰ شهر دیدنی نزدیک تهران می پردازیم.

فردوسی احتمالاً در سال 313 و یا 322 بدنیا آمده است و شاهنامه را در سال 351 آغاز میکند (شاهنامه و فردوسی، پژوهشی نو پیرامون حکیم ابوالقاسم فردوسی و سلطان محمود غزنوی، دکتر رکنالدین همایونفرخ، انتشارات اساطیر، 1337، تهران، در دوجلد) و ابوالفضل بلعمی در سال 326 و رودکی در سال 329 و ابونصر سامانی در سال 331 از دنیا میروند (محیط زندگی و احوال و آثار رودکی، سعید نفیسی، موسسه انتشارات امیرکبیر، چاپ دوم، انتشارات ابنسینا، 1336، تهران) در نتیجه رودکی و فردوسی در شرایطی نیستند که با هم رقابت کنند.

3. همانگونه که استاد نفیسی از کتابهای الانساب سمعانی، ابن اثیر، و زین الاخبار گردیزی آورده است جد هشتم اسماعیل سامانی به بهرام 4 (چوبینه) میرسد (محیط زندگی و احوال و آثار رودکی، سعید نفیسی، موسسه انتشارات امیرکبیر، چاپ دوم، انتشارات ابنسینا، 1336، تهران). 1. محیط زندگی و احوال و آثار رودکی، سعید نفیسی، امیرکبیر، چاپ دوم، انتشارات ابنسینا، 1336، تهران. در این جا به سوی جنوب متوجه می شود و از باختر روستای قشلاق حسین خانی می گذرد و پس از طی حدود 8 کیلومتر به خاور منحرف می گردد و از میان شوره زار دامنه جنوبی ارتفاعات حلقه ور عبور می کند و پس از گذشتن از دامنه خاوری کوه کردها (Kordha) به دهستان زرند از شهرستان ساوه داخل می گردد و به سوی جنوب خاوری خط آهن تهران – قم، همچنین راه اتومبیل رو تهران ـ ساوه را قطع می کند و به دهستان فشاپویه از شهرستان تهران وارد می گردد.

این رود در دهستان قمرود، شهرستان قم جریان دارد و از 16 کیلومتری شمال باختری قم سرچشمه می گیرد. این رود در شهرستان های قم، تهران، ساوه، کرج، قزوین و خدابنده لو جریان داشته و از دامنه باختری کوه قره داغ واقع در دهستان سجاس رود، در 30 کیلومتری شمال خاوری قیدار سرچشمه می گیرد و به نام خر رود از دهستان سجاس رود عبور کرده و به دهستان حومه از شهرستان قیدار (خدابنده) وارد می شود و ضمن آمیختن با ریزابههای بسیار از10 کیلومتری خاور شهر قیدار عبور می کند و به نام چای خر رود به دهستان خرقان باختری از شهرستان قزوین وارد می گردد.

مارکو پولو در کتاب سفر خود به نام ایل میلیون مقبره های ماگی را توصیف کرده است گفته می شود. اهمیت بحث گنج های فرات چنان است که وی نام کتاب را کنز الفرات گذاشته و اساس حمله امریکا را بر این پایه تحلیل کرده است. هرچند که ما از کارهای رودکی بر خوردار نیستیم و با اندکی که مانده است توانستهایم به اهمیت کار او در بنیانگذاری شعر و ادب پارسی پی ببریم. دریاچه بزنگان سرخس بخاطر اینکه از اهمیت علمی و تحقیقاتی بالایی برخوردار است همه ساله در فصل های پاییز و زمستان و اوایل بهار زیستگاه مناسبی برای گذراندن زمستان پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی می باشد.

قم رود در محدوده شهرستان های گلپایگان، خمین، محلات، دلیجان و قم جاری است و اراضی این نواحی را آبیاری می کند. این رودخانه شاخهای از رودخانه شور فشاپویه است که در شهرستان های قم، تهران، ساوه، کرج و قزوین جریان دارد. این رود از جبال غور واقع در شمال خاوری هرات سرازیر گردیده به مرو کوچک می رسید و از آنجا به سمت شمال منحرف می شد و به طرف مرو بزرگ می رفت و آنجا به نهر های بسیار منشعب گردیده و در نهایت در ریگستان بیابان غز ناپدید می گردید.

این رود از دامنه کوه خستک (Xastak) 48 کیلومتری جنوب باختری قم سرچشمه می گیرد. این رود از دامنه خاوری کوه خستک (Xastak)، 51 کیلومتری جنوب باختری قم سرچشمه می گیرد. از یکطرف چنگیزی می آید و بر ایران مسلط می شود ولی آن ملت، منظورم دانشمندان و شعرا و موزیسین ها هستند، برای آن حاکم آثاری را که برخواسته از فرهنگ خودشان است خلق می کنند. باکتری ها و آرکئا تمایل دارند که اکثر دریاچه های زیست محیطی هایپرسالین را مانند دریاچه هیلیر کنند. در این دوران، امیر و دبیر و سپهسالار همه با هم کوشیدند تا استقلال فرهنگی، ادبی و علمی آنچه ما امروزه بدان میبالیم و افتخار میکنیم را فراهم کنند که نمونه آن ابو منصور حکمران توس و سپهسالار خراسان است که از رادمردان دولت سامانی است و در پیروی از وزرای دانشمند، بلعمیها، ادیبان را از چهار گوشه ایران زمین گرد آورد که خدای نامه پهلوی را به زبان دری برگردانند.

همانگونه که میبینیم، ماوراء النهر را در زمان رودکی و پییش از آن ورزرود میگفتهاند و دجله را اروندرود، ولی ادیبان از بیسوادی همان واژههای عربی را استفاده میکردهاند. همانگونه که دیده میشود تنها یک بیت رودکی چنین تأثیری در طبع فردوسی گذاشته است و اگر ما منظومه کامل کلیله و دمنه را در اختیار داشتیم میتوانستیم بیش از این نه تنها درآیش سبک و طبع شعری رودکی را در نزد فردوسی مطالعه کنیم بلکه در دیوان اکثر شاعران ردپای رودکی را بیابیم.

دیدگاهتان را بنویسید