صفحه شخصی دشت مرغاب

سرطان روده مستقیم: مهمترین علامت سرطان روده مستقیم ، تناوب اسهال و یبوست است. کمتر از یک سوم طول روده ی کوچک را داشته، ولی قطر آن بیشتر از روده ی کوچک است. بر اساس ماده دوم قانون آب افغانستان، آب ملکیت عامه بوده، دولت مسوول حفاظت و ادارهی آن میباشد. به گزارش ایرنا، سد شهید مدنی (ونیار) تبریز در پشت ارتفاعات سرخ رنگ «عینالی» در شمال تبریز و بر روی رودخانه معروف «آجی چای» (تلخه رود) ساخته شده و در زمان طراحی و ساخت، قرار بود شوری آب دشت تبریز را کنترل کند، اما با پیشامد خشکیدن دریاچه ارومیه و تشکیل ستاد احیای این پهنه آبی در آغاز به کار دولت تدبیر و امید، کاربری این سد نیز تغییر یافت.

فرهاد سرخوش در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: تراز سطح آب دریاچه بهمیزان یکهزار و 271 متر و 85 سانتیمتر رسیده و در مقایسه با تراز یک هزار و 271 متر و 91 سانتیمتری سال گذشته در زمان مشابه با کاهش روبهرو بودیم. دریاچه محدوده آبی است که به آبهای آزاد راهی ندارد (دریاچه بزرگتر از آبگیر است). حضور فعال این رود به عنوان یکی از عناصر عهدنامه ترکمانچای و گلستان، گواه این مطلب است. قریه یزده در شمال شهر فراه موقعیت دارد در این قریه بزرگ دو حوض پخته وجود دارد که یکی بنام ملا باشی و دیگری بنام ملا ارباب مشهور است این حوض ها تا کنون توسط واتمپ ها ازآب پر می شوند که مردم قریه بتواننداز آب آن استفاده کند این خوض ها در سابق از خشت پخته ساخته شده و در آن زمان نیز مردم از آب این حوض ها استفاده می کردند مردم قریه می گویند نیاکان ما این خوض ها را جور کرده و سرپوشیده می باشد که خشتهای پخته از تهداب تا پوشش سرآن کارشده تاریخ ساخت این حوض ها معلوم نیست اما از گفت و گوها با مردم و استفاده سنتی که از آن صورت می گیرد مکان تاریخی بوده و تا اکنون از آن استفاده می شود اگر این حوض ها ترمیم نشود از بین خواهد رفت مردم قریه یزده علاقمند ترمیم این حوض ها هستند.

این قصیده گویای روزگار خوش جوانی وی است که در دوران پیری آن خوشی ها را از دست داده است. سبک شعری رودکی، سبک غالب آن روزگار یعنی سبک خراسانی است. قطعاً این عبارت بدین معنا نیست که رودکی نخستین شعر فارسی را گفته است؛ چرا که همان طور که در بالا آمد، پاسخ چنین پرسش هایی، “نمی دانم” است؛ و اگر می بینیم که در بعضی کتاب ها اولین شاعر فارسی را معرفی کرده اند، قطعاً منظور چنین کتاب هایی”اولین شاعر فارسی دری است که شعرش ثبت شده است” می باشد؛ بنابراین اگر رودکی را پدر شعر فارسی می خوانند بدین معنی است که او نخستین کسی است که به شعر فارسی دری شکل داد و آن را منظم کرد و اکنون به دست ما رسیده.

لذا قبل از بروز سرطان، چنین افرادی را از نظر حاملژنبودن، مورد بررسی قرارمیدهند. بهترین پاسخی که می توان به این پرسش داد(چه کسی نخستین شعر را گفت؟)، “نمی دانم” است. رودکی را نخستین شاعر بزرگ پارسیگوی و پدر شعر پارسی میدانند که به این خاطر است که تا پیش از وی کسی دیوان شعر نداشتهاست و این از نوشتههای ایرانی عربی نویس هم عصر رودکی- ابوحاتم رازی مسجل میگردد.

هیچ کس نمی تواند بگوید فلان کس، نخستین شعر را سروده است؛ چرا که ممکن است، شخصی در روزگاران دیرین و چه بسا از انسان های نخستین، بر اثر جوشش درونی، اولین شعر را گفته باشد و کسی اطلاع نداشته باشد. طالبان در ۱۶شهریور/۷سپتامبر کابینه دولت خود را به ریاست ملا محمدحسن، از اعضای مؤسس و شورای رهبری طالبان، و ملایان دیگر اعلام کرد. قرارداد ١٣١٧ شمسی: نپذیرفتن حکمیت مکماهن از سوی ایران و پیگیریهای بعدی سبب انعقاد قراردادی بین دو کشور در سال ١٣١٧ شد که به موجب آن سهم آب دو طرف از محل بند انحرافی کمالخان نصف به نصف شد و دولت افغانستان متعهد شد تا انهار و بندهای انحرافی جدیدی از محل این بند ایجاد نکند.

دریاچه پارک ملت یکی از بخش های محبوب این پارک است که قدمت این دریاچه و پل زیبای روی آن هم مثل خود پارک ملت به سال های میانی دهه 40 باز می گردد. دلیل این اتفاق وجود نمک بسیار بالا درون دریاچه است که مزه آب را هم شور و تلخ میکند. مصرف میوه های تازه مخصوصاً سبزیجات تازه، مصرف گوشت ماهی به جای گوشتهای قرمز، حبوبات، غلات، نوشیدن آب زیاد، و آبپزکردن غذاها( به جای سرخکردن). از عادات سالم پیروی کنید :به اندازه کافی میوه ، سبزیجات و غلات کامل را در رژیم غذایی جای دهید و میزان چربی مصرفی را کم کنید .

میگویند توان و چیرگی رودکی در شعر و موسیقی به اندازهای بودهاست که نیروی افسونگری شعر و نوازندگی وی در ابونصر سامانی چنان تأثیر گذاشت که وی پس از شنیدن شعر «بوی جوی مولیان» بدون کفش، هرات را به مقصد بخارا ترک کرد. این داستان که در کتاب چهار مقاله از نظامی عروضی آمدهاست بر این قرار است که امیرنصر سامانی (یا امیری دیگر) از بخارا به هرات میرود و دلبستهٔ هوای هرات میگردد. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ارواح اواسط بهار و تا اواسط پاییز است. نتیجه خشکی دریاچه آرال، تابستان های کوتاهتر و گرم تر و زمستان های سردتر و بلندتر، و کاهش میزان باران بوده است.

مفاخره یا خودستایی از مضامین رایج در شعر فارسی است. رودخانه ارس از کوه بینگول داغ یا هزار برکه واقع در حوالی سرچشمه فرات سرچشمه میگیرد و به سوی شرق روانه میشود. رود کابل از کوههای شرقی افغانستان سرچشمه گرفته و از وسط دو شهر مهم «کابل» و «جلالآباد» عبور کرده، وارد خاک پاکستان میشود و به رود «سند» میریزد. چنانچه از ساوه به سمت تفرش بروید، در دامنه کوههای ما بین ساوه و تفرش به روستای هندس میرسید که انار آن مرغوبیت خاصی دارد. در ستایش شعر خود، او بر خصایصی چون اعتدال کلام، محتوای اشعار، تأثیر و قبول آن و شهرت و فراگیر شدنش تأکید میکند.

مطمئنم که ارواح، آرزوی احمقانه ترین و پیش پاافتاده ترین چیزها را دارند.»• «وقتی کسی موضوع مهمی را به تو می گوید، به این می ماند که تو داری از او پول قرض می گیری، و به هیچ عنوان امکان ندارد که اوضاع به عقب بگردد و مثل قبل شود. مهم ترین شعر رودکی، قصیده ی “دندانیه” است که با توجه به حال و هوای آن، گمان می رود آن را در روزگار پیری خود سروده است.

ساخلوی بزرگ ساسانی در «دربند» قفقاز که بعد ها مسلمانان نیز آن را «باب الابواب» نامیده و پایدار نگاه داشتند، برای جلوگیری از هجوم مستمر خزر ها تأسیس شده بود. فردای همان روز، ترقّی را رها کردم. قلمرو زبانی: آب جیحون فرو نشست: کنایه از این که دشواریها از میان رفت / آموی: زمین کنار رودخانه «آمو» / پرنیان: نوعی حریر، پارچه ابریشمی دارای نقش و نگار، سختی راه برایم آسان شد / مولیان: نام محلهای در بخارا / بوی: ایهام، (۱- رایحه ۲- آرزو) / مدهوش: سرگشته / قلمرو ادبی: ریگ آموی پرنیان شد: تشبیه، کنایه از این که دشواریها از میان رفت / بوی جوی مولیان مدهوشم کرد: استعاره پنهان / پا به رکاب گذاشتم: کنایه از این که آماده سفر شدم / تهران را پشت سر نهادم: کنایه از این که ترک کردم / بال و پر گشودم: استعاره پنهان / بخارای من ایل من: تشبیه.

تهران را پشت سر نهادم و به سوی بخارا بال و پر گشودم. دولتشاه سمرقندی (قرن نهم) در تذکرهٔ معروف خود آن کودک را پسر یعقوب لیث سر سلسلهٔ صفاریان میداند؛ و شاعر با شنیدن آهنگ این کلام تحت تأثیر قرار گرفته و به خانه میرود و بر همان وزن به شاعری میپردازد؛ و از آنجا که اشعارش در دوبیت بودند به رباعی معروف میشوند. ۱- نویسنده در این متن، از زبان طنز بهره گرفته است؛ دو نمونه از آن را در متن بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید