شیراز ، معرفی تاریخچه، موقیعت و جاذبه های شیراز

باغ ملی شیراز: در میان جاهای دیدنی این شهر باغ ملی شیراز یکی از بهترین و دنج ترین جاهای دیدنی محسوب می شود. حال و هوای عرفانی شهر نیز با وجود آرامگاه شاهچراغ تکمیل شده است.نمیشود به شیراز سفر کرد و از باغهای آن دیدن نکرد. هویج پلو: یکی دیگر از غذاهای سنتی و شیرین شیراز طرفداران زیادی دارد و قطعا شیفته طعم لذت بخش آن خواهید بود. آرامگاه امامزاده علیبن حمزه یکی دیگر از بناهایی است به دستور عضدالدوله دیلمی، در دوره دیلمیان بنا شده است.

پاسارگاد: شهر پارسه یا پاسارگاد در ۱۳۶ کیلومتری جاده شیراز-اصفهان قرار دارد و دربردارنده یکی از مشهورترین آثار تاریخی ایران یعنی آرامگاه کوروش بزرگ پایهگذار سلسله هخامنشیان است. برای دسترسی به شهر شیراز چندین روش دارید که یکی از این روش ها سفر زمینی است و می توانید با استفاده از اتومبیل شخصی یا اتوبوس سفر کنید. همچنین در بازارچه شمشیرگرها، پارچههای رنگارنگ با طرحهای متنوع سنتی و عشایری منتظرتان است. همچنین میتوانید با خرید بلیط اتوبوس شیراز خود را از هر کجای ایران با قیمتی مناسب به این شهر برسانید.

یکی از لذتبخشترین تجربهها در هر سفر، خرید است و شیراز با تنوع بسیار بالای مراکز خرید سنتی و مدرن میتواند هر سلیقهای را راضی کند. سفر هوایی طبق معمول آسان ترین روش برای سفر است که تنها کافیست با رزرو اینترنتی بلیط هواپیما سفرتان را آغاز کنید. از بخشهای دیدنی این بنا، حمام ارگ است که به سبک حمامهای سنتی ایرانی بنا شده و شامل سربینه، سکوها، حوض، خزینه و…

اگر هوس انواع کباب ایرانی همراه با نان داغ محلی کردهاید، سراغ رستوران شرزه در خیابان طالقانی بروید. این رستوران در بلوار جدید قرآن، نبش کوچه هفدهم قرار دارد. نشانی پایانه مسافربری شیراز: بلوار ساحلی شرقی، خیابان کاراندیش، ترمینال بزرگ شیراز. نشانی فرودگاه شیراز: بلوار مدرس، میدان گل سرخ (میدان الله)، خیابان دکتر شاه چراغی، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز. مؤمن خان در عهد حکومت نادر شاه افشار به حکومت شهر کرمان رسید.

یزدگرد دوم شهر یزد را میان دو پسر خود با نامهای فیروز شاه و بلاس شاه تقسیم میکند. در حوزه مسئولیتی دفتر فرعی شیراز شش مهمانشهر وجود دارد، دو مهمانشهر در استان فارس، دو مهمانشهر در استان خوزستان، یک مهمانشهر در استان بوشهر و یک مهمانشر در استان لرستان واقع هستند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ محمد شیخان با بیان اینکه اصفهان تولید کننده نوع خاصی از تنباکو به اسم «زرد طلایی» است که مختص استان است و به کشورهای عربی و اطراف صادر میشود، گفت: اصفهان در دیگر محصولات تنباکو نیز سهم بالایی دارد.

جاده شیراز بوشهر یا جاده شماره ۸۶ به شهرهای دشت ارژن، کازرون و نهایتاً استان بوشهر منتهی میشود. جاده شماره ۶۷ به یاسوج منتهی میشود و گذرگاه شهرهای غربی کشور است. امتداد جاده ۸۶ که از سمت جنوب شرقی شیراز از شهر خارج میشود، به شهرهایی مثل فسا و جهرم میرسد و در نهایت شیراز را به بندرعباس وصل میکند. در نهایت نشاسته ها را به صورت رشته های باریک خارج می کنند و در ظرفی پر از یخ می ریزند و همراه با شربتی از شکر، آب و گلاب مزه دار می کنند. علیرغم عرض جغرافیایی کم، به دلیل ارتفاع زیاد این پیست اسکی از برف کافی برخوردار می باشد تا علاقه مندان به تفریحات زمستانی بتوانند نهایت لذت را ببرند.

اثر مثبت و ارزندۀ این حرکت را میتوانیم از نبود نام یزد در فهرست شهرهای آلوده ببینیم. رستوران چینی اژدها، رستوران هندی تاج محل و رستوران آفریقایی آکاسیا هر کدام طراحی محیط و غذای متناسب با نام خود را دارند. برای رفتن به این رستوران مسیر خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه احمدی، گود عربان را پیش بگیرید. توجه داشته باشید که در این مکان هر روز فقط ۴ مدل غذای سنتی سرو میشود؛ بنابراین اگر ذايقهتان با غذای دیگری سازگار است، زحمت رفتن به آنجا را به خود ندهید.

جاذبه های گردشگری شیراز آنقدر متنوع و فراوان است که هر سلیقه ای را پوشش می دهد و حتی ممکن است با یک بار سفر به شیراز نتوانید از تمامی جاذبه های آن دیدن کنید . از دیگر مکان های دینی در شهر نرگس ها کلیسای مریم مقدس می باشد که دیدنی بوده و از چشم گردشگران مخفی مانده است. ترمه، در واقع نوع مخصوصی از پارچه است که با ظرافت خاصی نقش و نگار اصیلی از قبیل بتهجقه را ترسیم میکند. این باغ زیبا یادگاری از محمدقلی خان ایلخان قشقایی است و در محله سه باغ شیراز واقع شده است.

خط راه آهن شیراز در سال ۹۰ به بهرهبرداری کامل رسید و در حال حاضر از ایستگاههای مهم کشور است. طبخ این غذا کار سختی نیست و مناسب کسانی است که به مصرف گوشت علاقه ندارند. منبت کاری که آن نیز روی چوب انجام میشود، هنر دست روی ظروف نقره، قلم زنی، مینا کاری، فرشهای نمدی و… مترو در شهر شیراز فعلا تکمیل نشده است و فقط یکی از خطوط آن فعالیت دارد که از جنوب شرق به شمال غرب امتداد دارد و مکان های دیدنی در نزدیک ایستگاه های مترو وجود دارند.

در حالی که حداکثر مطلق درجه حرارت تا 41 درجه سانتیگراد و حداقل مطلق منهای 16 درجه سانتیگراد گزارش شده است. تیرازیس، شیرازیس و شیراز نام های مختلف شیراز هستند که طبق مستندات تاریخی و لوح های سنگی ایلامی، نشان می دهد این شهر که به تیراژه هم معروف می باشد در 2000 سال قبل از میلاد مسیح بنا شده است. وقتی برای سفرهای داخلی برنامه ریزی می کنید، شهرهای زیادی در ایران مشهور هستند که می توانند مقصدی بی نظیر برای سفر باشند؛ شیراز، شهری پرآوازه در کشورمان است که با زیبایی های بی نظیر خود نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان زبانزد همگان شده است.

البته نوع پارچهها و صنایعی که در این دو بازار قدیمی و زیبا به فروش میرسند، متناسب با سلیقههای خاصی هستند. در این کوه دو غار وجود دارد که در یکی از این غارها، آرامگاهی به نام ابوعبدالله محمد ابن عبدالله واقع شده و به نام باباکوهی شهرت دارد. این امامزاده شریف، مانن دیگر علوی ها از دست ماموران خبیث خلیفه عباسی در فرار بود که همین مسئله سبب شد از کشور خود راهی ایران شوند. همچنین موفقیتهای علمی و نوعدوستی مردم یزد سبب شده است که افتخارات ملی و ارزشمندی در زمینۀ علم پزشکی و حتی درمان ناباروری از شهر یزد به واسطۀ مردم کوشنده و پرتلاش آن نصیب ایران زمین شود.

فلسفه و فقه از دروس اصلی تدریس شده در این مرکز علمی است و «ملاصدرا»، فیلسوف مسلمان ایرانی، در این مدرسه به دعوت الله وردیخان گرجی، فعالیت کرده است. اگر گردشگران بخواهند به صورت زمینی و با اتومبیلهای شخصی به شیراز بروند، آزادراه شماره ۶۵ یا آزادراه اصفهان شیراز که از سمت شمال به شیراز میرسد، معروفترین مسیر شیراز است و برای شهرهای شمالی مثل اصفهان و تهران و آباده مناسب است. برای نمونه، شیرازیها برای مراسم خواستگاری رسم ویژهای دارند که بنام رختبرون شهرت دارد. این برج ۳۰ درجه کج شده و به همین دلیل بین اهالی شهرت دارد.

نخستین شهر از فهرست جذاب و تماشایی شهرهای کشور عزیزمان ایران زیبا که در کنار شهرت و محبوبیت جهانی به ثبت جهانی رسید و نامش در فهرست سازمان جهانی یونسکو وارد شد شهر اصیل و تماشایی یزد است. صنایع دستی معروف این شهر حصیر بافی و سفال سازی و نقره سازی و قلمزنی، خاتم کاری و رنگ کاری و درودگری میباشد و همچنین وجود کارخانه های متعدد صنعتی و دانشگاه و آثار ابنیه تاریخی موجب معروفیت شهر شیراز گردیده است.

همچنین در فصل زمستان نیز به دلیل کم شدن تعداد مسافر به این شهر از لحاظ قیمت ها بسیار مقرون به صرفه است. منطقه ای که از لحاظ آب و هوایی نیمه خشک بوده و میزان بارندگی در آن زیاد نیست. چون شاید بتوان گفت آنچه به اماکن دیدنی یا حتی شهرها هویت میبخشد ماجراهایی است که در طول تاریخ از سر گذراندهاند. توی کولهپشتی من هزاران کلمه وجود دارند که برای تعریف ماجراهای تلخ و شیرین جادهها، سر از پا نمیشناسند.

باغ جهان نما: این باغ یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز که روح آدمی را صفا می بخشد و در اطراف آن عمارتهای زیبایی ساخته شده است. این بقعه در دورههای بعدی همچون تیموری، زندیه و پهلوی مرمت شده و اکنون با صحنی بزرگ و درختانی خوشقدوقامت، در یکی از خوشآبهواترین مناطق شیراز واقع شده است. بازار وکیل شیراز، راسته بازاری مهم که به بازار شاهی نیز معروف بوده و در زمان پاشاهی زندیه تاسیس شده است. هتل پارسیان شیراز هتل چهار ستاره و مقرون به صرفه در مرکز توریستی شهر شیراز است که برای اقامت های ارزان قیمت و دوست داشتنی توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید