در کنار جیحون: یک سفر، یک سفرنامه – خبرآنلاین

کمبود خون باعث از بین رفتن دیواره روده میشود. پزشکان به بیماران توصیه می کنند تا معاینات جسمی و آزمایش خون از جمله CEA خود را هر سه ماه برای دو سال اول و سپس با مراتب کمتر پس از آن پیگیری کنند. نتیجهی یکی از مطالعهها نشان داده است که بیماران مبتلا به سرطان رودهی بزرگ پیشرفته که شیمیدرمانی میکنند و سابقهی خانوادگی ابتلا به سرطان رودهی بزرگ ندارند، احتمال پیشرفت سرطان و مرگ بهطور چشمگیری در آنها کمتر است.

در هزاره نخست پیش از میلاد این دریاچه نیز شروع به خشک شدن کردهاست و از همدان به ساوه و کمتر از آن عقب رفته است. توران شاهنامه صفحات شمال شرق ایران یعنی مناطق بالای خراسان و شمال غرب آذربایجان را در برمیگرفته و به مملکت ترکان و چینیان اطلاق میشده که رود جیحون آنرا از ایران جدا می کرده است. اما در«تاریخ قم»و شاهنامه فردوسی گیو پسر گودرز دانسته شده است. بدان آب فرود آمد و به زبان عجم گفت: که بدین آب«سا ای افااستی»یعنی این آب محتاج است به سایهای و بنایی و عمارتی، سپس آبه را به قول کیخسرو که گفت آب، آبه نام کردهاند، و گویند که پیب بن جودرزب از کیخسرو خواست که بدانجا عمارتی بنیان کنند و بنایی؛ کیخسرو او را دستوری داد، پس بیب قریه آبه را بنا کرد باذن و اجازت کیخسرو..».

اهمیت«تاریخ قم»در این است که حسن بن محمد قمی در تألیف آن از منابع قدیمتری استفاده کرده که متأسفانه هیچکدام از آنها تا امروز بر جای نمانده یا در دسترس نیستند. مشهورترین خانواده اسماعیلیان افغانستان، نادری است. در اشعار رودکی، تصاویر تکراری، مزاحم یا پیدرپی، تصاویر مخلّ فصاحت و هماهنگی مضمون، وجود ندارد؛ زیرا صور خیال در خدمت مضمون شعر است و برای القای معانی و مفاهیم ذهنی شاعر به خواننده به کار گرفته میشود و صرفاً آرایش و تزیین کلام را بر عهده ندارد. این کار باعث پیشگیری از انسداد روده، پیچ خوردگی روده و بیماریهای دیگری که با تنبلی دستگاه گوارش بوجود میآید، میشود.

تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. زرّین رود یا رودخانه زرینه از کوههای جنوب غربی (رشتههای شرقی کوهستان الوند) سرازیر شده، پس از التقا و برخورد با رودخانه مزدقان، از کوههای شمال غربی ساوه (رشتههای شرقی کوهستان خرقان) در شیبگاه دشت ساوه به سوی کویر قم رفته به دریاچه حوض سلطان میریزد. استفاده میشود. همچنین دور نیست که امروزه منطقه زرند ساوه، نام خود را وامدار نام دریای زرنومئیتی یا زرینمند مندرج در اوستا باشد. در هزاره بیستم تا دهم پیش از میلاد تقریباً چیزی از دریاچه فلات مرکزی ایران که از جنوب دشت کویر پیرامون باتلاق جازموریان تا بجنورد و دامغان در شمال خراسان و میبد، اصفهان و همدان در غرب گسترده شده بود نمانده بود، به جز حوضچههای چند صد هکتاری که در نقاط گودتر باقی بودهاست و دریاچهای در غرب منطقه که بعدها به دریاچه ساوه مشهور شدهاست و به دلیل وجود رودهای پر آب که به آن آب کافی میرساندهاند و آب و هوای معتدل تر باقی ماندهاست.

بناهایی تاریخی از دوران پیش از اسلام در منطقه وجود دارد که نشان میدهد در محدودهای که فرض میشود دریاچه قرار داشتهاست بنایی با بیش از هزار سال قدمت یافت نمیشود در حالی که در پیرامون دریاچه بناهایی با بیش از هزار و پانصد سال قدمت فراوان هستند. سوال : با توجه به تاریخچه زمین شناسی، تحولات ناهمواری ها، شکل و پراکندگی، کوهستان های ایران به چند منطقه تقسیم بندی می شود ؟ شاهد دیگر بر این موضوع این است که رودی بکه از کوهستان مرکزیب (راسمند و کزاز) در دشت ساوه و آوه روان میشود، همین «قره چای»یا«قره سو»ی کنونی است که نام دیگر و کهن آن زرّین رود است.

ممکن است روده تا جایی انباشته شود که به مرحله پارگی برسد. غمگین شده است ساوه که دریاچهاش نماند مردود گشت و مردم او تشنه از ظمی» (8) رکن الدین دعویدار قمی، شاعر سده ششم و هفتم هجری، نیز درباره خشک شدن دریاچه ساوه چنین سروده است: از نورب بتی چون که جهان آرا شد دریا که به ساوه بود ناپیدا شد امروز هم از حضور فرزند نبی دیدم که دگر باره همان دریا شد (9) سلمان ساوجی(م 778 ق)در این بیت به این واقعه تلمیح کرده است: ساوه شهری بودبل بحری پر از گوهر که بود اصل او از معجز مولود احمد یادگار (10) ادیب الممالک فراهانی، سید محمد صادق قائم مقامی، متخلص به«امیری»(1277-1336 ه.

در همه جمله های بالا به جز جمله آخر، کلمه «امروز»، نقش های اسم را گرفته است. در کویرها و نمکزارها گورخر و در دشت ها آهو‚ در کوهها میش‚ قوچ و بز و در نواحی باطلاقی خرس یافت میشود. همچنین مصرف موضعی روغن بابونه بر روی شکم(روده ها و معده) می تواند مفید باشد، که این عمل را می توان در طی روز و هر 3 ساعت یک بار انجام داد. این زرّین رود، در میان مردم قدیم هم سابقه طولانی داشته. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به کولیت اولسروز سابقه خانوادگی ندارند. روز ۱۳ بهمنماه روز جهانی تالابها فرصتی است تا بیشتر با این گنجینههای ارزشمند استان و سرزمینمان آشنا شویم.

دژ ساسانی یا نیایشگاه آناهید، قلعه دختر یا قیز قلعه یادگار تمدن ساسانیان است که بر فراز ارتفاعات مشرف بر دریاچه ساوه، قرار دارد. عمق نمک در این دریاچه بر خلاف سایر دریاچههای نمک مشابه در فلات مرکزی ایران بسیار نازک بوده به طوری که از ۵ سانتیمتر تا ۱۰ متر متغیر است. آجر و گِل، هر چه هست زائیده همان خاک است و یک ماده نامأنوسی نیست. بر خلاف سایر دریاچههای صورتی در جهان مانند دریاچه رتبا (Retba) در آفریقا و حوضچههای نمک در خلیج سانفرانسیسکو، رنگ دریاچه صورتی رنگی هیلیر کاملا صورتی یکنواخت است و اگر چه برخی بر این باورند که این رنگ میتواند از رنگ ایجاد شده توسط ارگانیسمهای گونهای از خزهها و رنگدانه باکتریایی بوجود آمده باشد.

این باغ وحش با وسعت هفت هکتار در کنار پارک ارم ساخته شده است و راهنمای ورود دارد که بتوانید از تمامی حیوانات آنجا دیدن کنید. بیش از هشتصد جاندار از 111 گونه مختلف در قفسهای باغ وحش ارم زندگی میکنند. حتی ارتباط لغوی کلمه«ساوه»که در فرهنگهای مختلف مانند لغت فرس، سرمه سلیمانی و اوحدالدین عبدالله کازرونی، برهان قاطع، و آنندراج به معنای خرده ریزه طلا و زر آمده با نام زرینمند و زرنومیتی بعید نمینماید. و حتی شعری را به او نسبت می دهند که درمدح بهرام شاه سروده است و بعضی هم این شعر را از آن امام شرف الدین محمد دانشمند فراهی می دانند.

حشرات و خزندگان نیز در ایران فراوان است. در این سند، 7 مسیر تبدیل منطقه دریاچه آرال به یک منطقه نوآوری و فنآوریهای اکولوژیک تعیین شده است. رئیس سازمان بسیج اساتید طلاب و روحانیون کشور گفت: همانگونه که در قرآن کریم بیان شده است هر یک از پیامبران با شاخصه رفتاری ویژهای به «رسالت» مبعوث شدند در این بین «خاتم النبیین (ص)» با توجه به اشارات قرآن کریم به عنوان خوش خلقترین انبیاء نام برده شده است. برخی با توجه به نام ساوه که به آن دادهاند، آن دریاچه را به حوض سلطان منتسب کردهاند، از جمله ” گوبینو” و ” دیولافوآ ” در سفرنامههای خود مینویسند احتمالاً این دریاچه ممکن است بخشی از دریای بزرگ ساوه بوده باشد که در روز تولد پیغمبر (ص) خشک شده و این نشانهای از ظهور پیغمبر اسلام بودهاست.

دیدگاهتان را بنویسید