دریاچه چیتگر – مجله مِستر بلیط

ارومیه – مدیرعامل شرکت آب منطقهای آذربایجان غربی گفت: تاکنون لایروبی ۴۱۸ کیلومتر شامل ۱۲۸ کیلومتر رودخانه و ۲۹۰ کیلومتر انهار منتهی به دریاچه ارومیه انجام شده است. دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دایمی در آسیای غربی در شمال غرب فلات ایران قرار گرفتهاست. در سال ۱۳۵۲ نام دریاچه ارومیه با عنوان پارک ملی دریاچه ارومیه در فهرست پارکهای ملی ایران ثبت گردید. دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۲ در فهرست پارکهای ملی ایران به ثبت رسید. وسعت پارک ملی دریاچه ارومیه ۴۶۲۶۰۰ هکتار بوده و یکی از ۹ ذخیرهگاه زیستکره در ایران است.

بر اساس این آمار مشخص میشود که با کاهش میزان بارندگی تا سال ۸۰-۷۹، میزان تبخیر نیز همزمان افزایش داشته است بطوریکه میزان تغییرات افزایش تبخیر در ایستگاههای حاشیه دریاچه ارومیه نسبت به میانگین درازمدت از سال آبی ۷۵-۷۴ لغایت ۸۰-۷۹ از ۱ / ۹ تا ۱۷ درصد بوده است. اگرچه این مرزهای جغرافیایی نیز در طول تاریخ تحت تاثیر تحولات تاریخی همیشه دچار تحول و تغییر شده است. در دریاچههای شیرین آب دائما جریان داشته و در حرکت است.

دریاچه ها در هر قاره و هر نوع محیطی یافت می شوند. وی در ادامه نیز با اظهار تأسف از اینکه در کشور به دنبال تولید گندم و هندوانه کیلویی 10 هزار تومان هستیم گفت: قیمت هر کیلو آرتمیا در بدترین حالت یک و نیم میلیون تومان است پس باید به سمت کشاورزی اقتصادی حرکت کرده و استفاده بهینه از آب و زمینها به ویژه آب و زمین شور شود. روئسای آنان بهطور مکرر با همسایگانشان میجنگیدند و حتی گاهی به شرق دریاچه ارومیه نیز لشکرکشی میکردند.

لازم به توضیح است که سهم آب ورودی به دریاچه ارومیه از رودخانههای استان آذربایجانغربی به میزان ۵۳ درصد، از استان کردستان ۳۲ درصد و از رودخانههای استان آذربایجانشرقی ۱۵درصد میباشد. حدود ۴ درصد از ذخایر نفت و گاز دنیا از دریای خزر به دست میآید.۱۸. هزینه انتقال آب خزر به سمنان ۶ هزار تا ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است و تنها هزینه نگهداری خط برق این پروژه سالیانه ۴۸۰ میلیارد تومان است. نکوئیفرد در ادامه با اشاره به اینکه تولید 75 هزار تن میگو در کشور برنامهریزی شده و نسبت به برنامه سال 98 که نزدیک 42 هزار تن بود، 30 درصد افزایش یافته است اظهار داشت: این 30 درصد بیش از نیاز مزارع میگوی کشور است، در حالی که در پایان برنامه ششم توسعه عنوان میشد که نزدیک 50 تا 70 تن سیست آرتمیا مورد نیاز است.

تا سال ۱۹۹۸، قزاقستان و آذربایجان سهمی از دریای خزر نداشتند، ولی در این سال ۲۷ درصد دریا سهم قزاقستان و ۱۸ درصد سهم آذربایجان شد. اطراف دریاچه مسیرهای برای پیادهروی و دوچرخه سواری در نظر گرفته شده است. دریاچه شورمست دیگر جاذبه گردشگری در ایران است که تنها 200 کیلومتر با تهران فاصله دارد و در نزدیکی شهر پل سفید قرار دارد. در پایان تفریحات موجود در دریاچه چیتگر، باید به شهربازی هزار و یک شب اشاره کرد که در جوار پروژه شمشاد که با نام پروژه سایت پارک نیز شناخته میشود قرار گرفته است.

برجهای تعاونی ساز به دلیل اعتبار و قدرت شرکت تعاونی، زمین ها را با قیمت کمتری خریداری می کنند و هزینه ساخت برج نیز برای این شرکت ها پایین تر است. ناحیه ارومیه با ساکنان کرد و مسیحی، در تاریخ اسلام هرگز نقش عمدهای ایفا نکردهاست. از گذشته تا به امروز، دریاچه ارومیه یکی از مقاصد گردشگری محبوب استان آذربایجان غربی بوده و هر سال در فصول مختلف میزبان گردشگران بسیاری قرار میگیرد. اسکله غربی در ضلع غربی دریاچه قرار دارد و بهترین راه برای دسترسی به این قسمت، این است که از سمت بلوار میلاد خودتان را به دریاچه برسانید.

پس از خروج از ایستگاه به پایانه اتوبوس نزدیک ایستگاه رفته و با اتوبوسهای شهرک شهید باقری خودتان را به دریاچه برسانید. همزمان با انتشار اخبار خشک شدن ۸۸ درصد از دریاچه ارومیه، کارشناسان هشدار دادند که اگر کاری برای احیای آن انجام نشود، جمعیت ساکن در کنار دریاچه بهدلیل طوفان شن و گرد و غبار مجبور به مهاجرت خواهند شد. این در حالی است که در گزارشهای قبلی تنها ۲۵ الی ۵۰ درصد از بین رفتن مساحت دریاچه عنوان شده بود. بطوریکه این کاهش در ایستگاههای بارانسنجی حاشیه دریاچه ارومیه تا ۵۹ درصد میرسد. در ارومیه بر خلاف تبریز عاشیقها همواره به صورت تکی اجرا میکردند.

یک بعد بسیار مهم این موضوع بحث برگشت پساب آبشیرینکن به کاسپین است که در بلندمدت سبب تخریب جبرانناپذیر میشود. این منطقه از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم مرز است و مهم ترین و عمده ترین جزء تشکیل دهندهٔ کشور بریتانیا است. این حوضه با داشتن دشتهایی مانند دشت ارومیه، تبریز، آذرشهر، بوکان، بناب، میاندوآب، مهاباد، نقده، سلماس، پیرانشهر و اشنویه، یکی از کانونهای ارزشمند فعالیت کشاورزی و دامداری در ایران بهشمار میرود. در این حوضه آبریز دشتهایی چون دشت ارومیه، تبریز، بوکان، آذرشهر، بناب، میاندوآب، مهاباد، نقده، سلماس، پیرانشهر و اشنویه وجود دارند که جزو ارزشمندترین کانونهای فعالیت کشاورزی و دامداری در ایران به حساب میآیند.

در مقابل ، قسمت شمالی نسبت به قسمت جنوبی آن از نظر ماهی بسیار فراوان است.بسیاری از تمدنهای باستانی وجود داشته اند که در گذشته در سواحل آن ساکن بوده اند ، مانند مینوایی ها(Minoans) ، میکائین ها (Mycenaean) ، تروجان ها (Trojans) ، پارس ها(Persians) ، رومی ها(Romans) ، بیزانس ها(Byzantines) ، سلجوقیان(Seljuks) ، عثمانی ها(Ottomans) و غیره. البته در نظر داشته باشید که نمیتوان خودسرانه نسبت به انجام این کار اقدام نمود. حکاکیهای فوقالعادهای که براساس داستانهای کتاب مقدس بر روی بدنه خارجی کلیسا انجام شده آن را به یکی از فریبندهترین نقاط دیدنی ترکیه تبدیل کرده است.

با توجه به آمادگی بدنیتان میتوانید پیستی را که مناسب است انتخاب کنید و از دوچرخه سواری لذت ببرید. تحقیق جدیدی توسط چند تن از محققان در آمریکای شمالی نشان میدهد که خشکسالی تنها باعث کاهش ۵ درصدی بارش در حوزه آبریز دریاچه شده و عوامل انسانی شامل پروژههای جاهطلبانه توسعه اقتصادی-آبی به همراه ساخت بزرگراه ۱۵ کیلومتری بر روی دریاچه با دریچه کوچک ۱/۲ کیلومتری وضعیت دریاچه را به بحران کشانیدهاست که برای ساخت آن از کوه مجاورت دریاچه استفاده کردند.

دیدگاهتان را بنویسید