دریاچه چیتگر تهران؛ بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور

ماده ۵ – برای اینکه تقسیم و تنظیم اب رودخانه هیرمند از بند کمالخان به وجه عادلانه که منظور این قرارداد است صورت گیرد مامورین فنی طرفین درنقاطی که مناسب بدانند در خاکهای خود مقسمهای دایمیخواهند ساخت و مخارج ساختن این مقسمها را طرفین متعاهدین بعد از حصول توافق نظریکدیگر در طرح ان به تناسب مقدار ابی که میبرند عهدهدار خواهند بود. بر خلاف این ادعا، بارها در اظهار نظرهای اشرف غنی تناقض هایی هم بوده است، که مهمترین آن مبادله «آب مفت در برابر نفت مفت» بود که به روشنی سیاست دولت رییس جمهور فراری افغانستان را در قبال عدم پایبندی به معاهده تقسیم آب هیرمند نشان می دهد.

افغانستان طی دهههای گذشته در زمینه استفاده از اب رودخانهها با ایران مشکل داشت. حضور گردشگران بدون نظارت طی سال های گذشته، وضعیت این منطقه را آسیب پذیر و اکوسیستم طبیعی آن را دگرگون کرده است. از گذشته تا به امروز، دریاچه ارومیه یکی از مقاصد گردشگری محبوب استان آذربایجان غربی بوده و هر سال در فصول مختلف میزبان گردشگران بسیاری قرار میگیرد. دریاچه شورمست دیگر جاذبه گردشگری در ایران است که تنها 200 کیلومتر با تهران فاصله دارد و در نزدیکی شهر پل سفید قرار دارد. اگر زمانی به تهران آمدید شانس دیدن این بنای زیبا را از دست ندهید.

سایت تهران سوئیت تمامی عوامل شناخت این مجموعه را مورد بررسی قرار داده است. در پاورپوینت رودکی ، توضیحاتی درباره زندگی نامه رودکی سمرقندی ،سبک شعر و افکار وی آمده است .همچنین شیوه شاعری رودکی ،پیامی که از شعرهای او برداشت می شود در اسلاید های بعدی توضیح داده شده است.رودکی را حافظ قرآن معرفی کرده اند .آثار گرانقدر رودکی شامل کلیله و دمنه ،سندبادنامه و مدایح می باشد. رودکی در سرودن انواع قالب شعر مانند:قصیده، رباعی، مثنوی، قطعه و غزل مهارت داشته است اما در قصیده سرایی پیشرو دیگران بود و نخستین شاعر از اسلام است که قصیده ی عالی و محکم ساخته است و از قصائد باقی مانده او مانند مادرمی معلوم می گردد که رودکی ساختار قصیده را به کاملترین شکل سنتی خود رسانده است.

گفته شده که هدایایی که امیر نصرابن احمد و دیگر امرای سامانی به رودکی می دادند آنقدر فزونی گرفت که پس از مدتی، رودکی از جمله ثروتمندان شهر بخارا شد و در بین عامه ی مردم نیز، از جایگاه ویژه ای برخوردار شد. وی در دربار امیر نصر سامانی بسیار محبوب شد و ثروت بسیاری به دست آورد، با این حال در سالهای پایانی عمر مورد بیمهری امرا قرار گرفته بود. او در اواخر عمر به زادگاهش بنجرود بازگشت و در همانجا به سال ۳۲۹ هجری (۹۴۱ میلادی) درگذشت. بنا بر نوشته ی سمعانی ، رودکی در سال 329 هجری قمری در ” رودک ” در گذشته بوده است .

ستاره | سرویس فرهنگ و هنر – رودکی با نام کامل ابوعبدالله جعفر بن محمد بن حکیم بن عبدالرحمن بن آدم، سال 244 هجری قمری در ناحیه رودک در نزدیکی سمرقند به دنیا آمد. در این بخش از فرهنگ و هنر نمناک شما را اندکی با زندگینامه این شاعر توانا آشنا خواهیم نمود. رودکی را نخستین شاعر بزرگ پارسیگوی و پدر شعر پارسی میدانند. رودکی در شعر و اندیشهٔ حافظ نیز تأثیر گذار بوده و سبک شاعری و اندیشه های شاعرانهٔ رودکی نیز در شعر حافظ دیده می شود. از کسانی که از سروده های رودکی در اشعار خود تضمین آورده اند می توان به فرخی سیستانی، خاقانی شروانی، ابوسعید ابوالخیر، مولانا جلال الدین بلخی و حافظ و…

اگر روش درمانی اول مؤثر نباشد، گزینه های بعدی برای درمان وجود دارد که می تواند به بیماران کمک کنند. اگر رودکی کور مادرزاد بود، در آخر عمر نمیگفت که اکنون نوبت به دست گرفتن عصا رسیده است. همانگونه که معلوم است، هیچ کور مادرزاد بدون عصا نمیتواند حرکت کند، یعنی آلت و یاور اساسی کوران از قدیمالایام تا امروز عصا است. درصورتیکه پزشک پولیپ را در رودهی بزرگ پیدا کند، جراح پولیپها را برمیدارد و فرد را برای انجام بیوپسی به آزمایشگاه ارجاع میدهد. برای دسترسی به این تالار میتوانید در ایستگاه تئاتر شهر از قطار پیاده شوید و پس از خروج از ایستگاه بهسمت ضلع شرقی پارک دانشجو و خیابان استاد شهریار بروید تا به مجموعه تالار رودکی برسید.

وی فرمان داد که جوانان شهر را بکشند و مردمش را به بردگی ببرند. آنچه آشکار است، وی شاعری دانش آموخته بود و تسلط او بر واژگان فارسی چندان است که هر فرهنگ نامه ای از شعر او گواه می آورد. وی پس از تصرف این ناحیه، بناهایی در سمرقند برپا کرد وکوچنشینهایی در منطقه پدید آورد که تا قرنهای درازی پناهگاه فرهنگ و تمدن هلنیستی بود . اکثرٔ اشعار غنایی رودکی را غزلها و رباعیهای وی تشکیل می دهند.

اگر چه سرودههای وی در دایره ادبیات غنایی و بعضاً تعلیمی جای میگیرد، اما از داستانها و موضوعات حماسی، به خوبی آگاهی داشته و با استادی تمام توانسته این مسئله را در شعر خود بازتاب دهد. شاعران پس از رودکی از سبک شعر سرودن او پیروی می کردند چرا که این شاعر بلندآوازه در فنون سخن و انواع شعر مهارتی خاص داشت و با احیای شعر فارسی، رهگشای شاعران پس از خود بود، به طوریکه در میان شاعران و سخنوران به استاد و سلطان شاعران معروف شده است. رودکی از پرکارترین ها شاعران ایرانی به شمار می رود. همه شاعران در آن زمان اشعار خود را با ساز و موسیقی می خواندند.

توضیح : در زمان حکومت طالبان بر افغانستان ( ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی ) سد بزرگی به نام کجکی بر روی هیرمند احداث شد . سنمون خیلی اختلاف نداره، تجارب­مون مثل هم بوده و مدّت زمان نسبت مشابهی رو تو اون خونه سپری کردیم، ولی چطور میشه که هر کدوم دیدگاه و شیوۀ مقابلۀ متفاوتی برای زندگی انتخاب کردیم؟ همانطور که اشاره کردیم در این سالن جدا از اجراهای زنده نمایشگاههای هنری هم برگزار میشود و بههمین دلیل درهای آن بهروی مردم باز است.

همانطوری که بیان کردیم بسیاری از افرادی که به دریاچه هویز می آیند و در آن شنا می کنند می خواهند بیماری های خود را بهبود ببخشند. و به این دلیل آب این دریاچه هر 72 ساعت یکبار تعویض می شود که سرچشمه های تغذیه ای بسیاری در زیر زمین دارد. معاون نخست وزیر ازبکستان اظهار داشت: علاوه بر این، در جمهوری خودمختار «قره قلپاقستان» و دیگر استانها درختکاری به طور منظم میشود، به طوری که در سال 2021 میلادی در نتیجه این تدابیر 375 هزار هکتار زمین درختکاری شده است. این آبها پس از به هم پیوستن در جهت شیب زمین حرکت میکنند و به در یاچه ها ، دریاها و اقیانوسها می ریزند .

تعداد ابیات باقی مانده را 1047بیت می دانند. به علت عدم وجود آب کافی در تالاب، تنوع زیستی در دریاچه به خطر افتاده است و همان تعداد کم پرندگان نیز با توجه به این مشکلات موجود در دریاچه؛ به علت عدم زادآوری آنها سیکل مهاجرتشان از بین رفته است. هم اکنون بین ماه های اردیبهشت و مرداد، تا تعداد ده طوفان شن در منطقه رخ می دهد. برخی عقیده دارند که رودکی در مدرسه های سمرقند درس خوانده است اما برخی دیگر می گویند او در 8 سالگی قرآن آموخت و آن را از بر کرد و از همان هنگام به شاعری پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید