دریاچه هامون و هامون جازموریان

در میدان گسترده ادبیات فارسی، بزرگانی مانند میرزایف و براگینسکی و سعید نفیسی، پیش از سایر پژوهشگران، درباره اشعار رودکی (پدر شعر پارسی) پژوهش کردند. آنان با تامل های شایسته خود در جمع آوری اشعار رودکی، زمینه را برای پژوهش های دیگر درباره شعر این شاعر فراهم کردند. برای آشنایی بیشتر به پاورپوینت زیر مراجعه کنید . باید بدانید پیمودن این مسیر خوشرنگ و لعاب تقریبا ۱۰ ساعت طول خواهد کشید؛ بهتر است در نیمۀ دوم بهار به دشت بزنید و پیاده روی را تجربه کنید.

جاده .ایسگاه رادیو.مزقنه.جیحون اباد.جیحون دشت. خواجه ربیع ، التیمور ، گلشهر ، جاده قدیم محلهای خلافه مشهده بچه جون . اون حرف رو به خیلی از لاتهای قدیم نسبت میدن ولی حرف علی مردان خان بختیاریه. کل جهان از قاره ی اسیا میترسن کل قاره ی اسیا از منطقه خاور میانه حساب میبرن کل خاور میانه از ایران حساب میبرن کل ایران از غرب ایران حساب میبرن غرب ایران از همدان حساب میبره .پس درود بر بچه های کوی دیزج .کوی خضر.پرسی گاز.نایب.وبچه های جیحون اباد.پرچمتون خیلی بالاست نیرو هوایی شاکی شده . ولی داداشی ک گفتی لرستان تو فرط و فلاکته یه سر بیا لرستان تا تیپ و پوشش جوونهاش رو ببینی توصیعه میکنم ک تاریخ رو بخونی تا بفهمی نیمی از تاریخ ایران رو لرستان رغم میزنه تا دیگه نگی تو تاریخ نبودن..

یه چیز میگم یه چیز میشنوین. سلام من کرد کرمانشاه دالاهو هستم خیلی هم از تار یخ خوندم هم از تاریخ لرستان و هم کردستان اصلا هم آدم متعصبی نیستم همیشه واقعیت میگم واز تمام هموطنام می خواهم که به جای حرف زدن برندو کمی مطالعه کنند ایرانی ترین نژاد کر ده که کمتر از بقیه اقوام مورد تجاوز اقوام خارجی مثل مغول وافغان وعرب قرار گرفته بختیاری هم قدمت خیلی زیادی داره ولی هم با عربا قاطی شده وهم با کاشیتها کردها در زمان جنگ تحمیلی از همه مردم ایران دفاع کردند وارتش قبل از وارد شدن به منطقه متوجه شد کرد ها با دست خالی مقاومت کردند مرز نگه داشتند ودر همین زمان خرمشهر سقوط کرد آبادان در محاصره رفت کرمانشاه از دیرباز مهد پهلوانی مردانگی بوده لرها می تونند ادعای قدمت داشته باشند ولی نمی تونند به اندازه کردها ایرانی تر باشند نصف دربار هخامنشی کرد بوده ساسانی ها کرد بودند و دربار ساسانیان به زبان کردی صحبت می کردند ما کرده ا نترس بودن شجاع بودن به قمه کشی قداره کشی تو خیابون نمی دونیم الان هر بچه ای می تونه یک چاقو دستش بگیره تو خیابون دعوا کنه این که هنر نیست هنر اونه که با ضعیفترین سلاح تو کوه کمر بیفتی و جلو دشمن تا دندان مسلح از کشورت دفاع کنی.

در آزمایشهای بالینی داروهای جدید برای درمان یک بیماری روی افراد امتحان میشوند تا ببینند پاسخ بدن بیمار به آن دارو چیست. راه دسترسی اول به حوض سلطان برای کسانی که از سمت قم می آیند: بعد از مجتمع مهتاب، و عبور از اولین تپهای که دریاچه بعد از آن دیده میشود و درست در کنار تپه دوم، جادهای خاکی به سمت پایین و دریاچه سرازیر میشود که جاده اصلی معدن نمک است (در 95کیلومتری تهران). در اطراف دریاچه چندین شهر و بندر واقع است و راهآهن سراسری سیبری از کنار آن میگذرد. خب البته گاهیم شاگرد از استاد پیشی میگیره.

البته متاسفانه در سالهای اخیر با وجود مشکلات طبیعی و مدیریتی در سطح کشور شاهد فصلی شدن این دریاچه در برهههایی از زمان هستیم. برخی از پزشکان تکرار آندوسکوپی و نمونه برداری از روده را پس از چند سال پیروی از رژیم فاقد گلوتن پیشنهاد می کنند که این زمان بسته به شرایط هر فرد متغیر است. در رژیم بدون گلوتن شما می توانید انواع غذاهای طبیعی مانند گوشت، سبزیجات و میوه های تازه، حبوبات، برنج، سیب زمینی را مصرف کنید. سلام لر عزیزم درد گروگانگیری تو کرمانشاهت به جانم اولا حرف راست قسم نمخاد بعدم اسم دو تا از خیابانایی که شما لرا تو کرمانشاه نمیبندین بگو تا ما کرمانشاهیای ترسو و سوسول وقتی از اونجاها رد میشیم گروگان گرفته نشیم به دست شما خشن های قوی آخه پسر خوب شما لرا که پا ثابت همه جکایین نمیدانم چه شده به فکر خشونت افتادین؟

آقای سامی حرف شما درسته. ولی اخه کسی محله اذر قم اومده باشه هشت متری سلاخونه رو دیده باشه دیگ حرف لاتی نمیزنه باو اخه جایی ک واسع ی کفتر قمه کشی میکنن! الان که برای خودم پیش اومده تازه فهمیدم این چیزا افتخار نیست و واقعا امنیت جامعه رو به هم زدن.امیدوارم مسئولین این آدمارو جمع کنن که نسلشون منقرض بشه. من خودم به خاطر همین لات بازیاش از کرمانشاه بدم میاد ولی دیدم کل کل پیش اومده خواستم یکم اطلاعات واقعی بدم نه الکی کری بخونم مثه خیلیا که الکی میخوان خودشونو گنده کنن به خدا افتخار نیستا اینا.

با این تفاسیر ایران جای درستی نداره .. اینطوری که بوش میاد 99.9 درصد ایران خطرتاکه . «هیرمند» یا «هلمند»، نام رودی است که از کوههای هندوکش افغانستان سرچشمه میگیرد و به دریاچة هامون در ایران میریزد. تا اینکه رفتمو دیدم ای بابا اینجا که همه از دم لاتن این محل و اون محلم نداره همه لاتن خخخخخ.این بود که انصراف دادم.واقعا خفن جاییه کرمانشاه.یه محله خفنم به اسم دره دریژ داشت که غریبه یا پلیس اصلا جرات نمیکرد داخلش بشه خداشاهده دروغ نمیگم.اگرم پلیس میخواست بره باید اکیپی و حداقل ده تا ماشینی.

اما مسئله نگرانکننده اصلی این است که تا به حال هیچ اقدام جدی مطالعاتی و عملیاتی اصولی برای حل این مشکل به ویژه در این منطقه استراتژیک کشور انجام نشده است. اول گنده های تهران بعد همدان بعد قم بعد کرج بعد ساری بعد خرم اباد بعد کرمانشاه وسلام نامه تمام دیگه چرت پرت نگین اره هر کسی تو لونه ی خودش مث شیر میمانه ولی حساب اونه که بری ت یه شهر غریب خودی نشون بدی .خداوکیلی من با بچه های همدان رفیقم حضرت عباسی دل شیر دارن همه جا از هیچی نمیترسن .پاچه خواری نمیکنم ولی این یه حقیقته.تهران برای این که جمعیت ش زیاده گنده زیاد داره .کرج هم که اره واقعا گنده های معروفی داره .قم هم که از همون اول اسمش هست .

خداوکیلی ناز شصتتون همه جا پرچمتون بالاس .هرکی میگه نه یه سربره به محله های خضر.ده متری رضوان .نایب.پرسی گاز. البته ضعیف کش و غریب کش نیستن مث بعضی از جوجه لات ها .این محله ها و مناطق که گفتم یه صدم همدان بود بقیش هم برین از نزدیک ببینین. بچه ها خواهشا از ارازل و لاتو لوتا دفاع و حمایت نکنین،الان دارین باهم کل کل میکنین ولی اگه همین لاتا به پست خودتون بخورن اونجاس که دلتون امنیت میخواد و دوس دارین همچی آدمایی نابود بشن. سلام خدمت آقا فرهاد به مولا تو تهران خوب تر از خودت ندیدم آقا فرهاد کرده یادته تو حبس باهم بودیم فری لک رو کتفت خال کوبی کردی کوچیکتم آق فرهاد خوب اسلامشهر چهاردانگه.

کرمانشاه و تهران فقط لوتی بامعرفت. کلفتای تهران بچه کرمانشاهن. داداش گنده لات میخواهی فقط بچه های جاده ساوه.. کرمانشاهيا و زاهدانيا خيلی گنده ور مدرن خوبه مو امدوم تو ای دو شهر همجاشانم ديدوم فقط بين مشهد. گنده لات خراسون علی آقا شاهی بچه رده .یادیم از مهدی تاجیک ، خدا بیامرزه . برید خودتون اصلاح کنید از لات مجازی بودن کسی ب نون نمیرسه ! تعداد زیاد لر تو سنندج هست کسی خایه نداره چپ نگاه کنه.. هرگاه خواستی با کسی درگیر شوید اول بپرسید لر هست یا نه. کارشناسان میگویند اگر فرصتها را بیشتر از این از دست ندهیم و بهراستی بخواهیم کاری کنیم، دستِکم چند دهه زمان نیاز هست…

مطمئنا هم در زمان عیاران و رندان و هم در دوره ی لات و بات بازی و هم الان که خرده خلافکار هستند و دوره ی بات بازی تموم شده. به ناگاه ابرهای بارانزا سر به هم دادند، آسمان غرید و باران، سیلوار و بیامان، بارید. او سال های آخر زندگی عمر خود را در رنج و سختی به سر برد و مورد بی مهری قرار گرفت. خاک تو سر اونایی که به ناامنی شهرشون افتخار میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید