دریاچه صورتی هیلیر : دریاچه صورتی استرالیا و داستان پشت آن

سد کرخه در سال ۱۳۳۴ هـ.ش بر روى رودخانه کرخه بنا شده است. ساختمان اين سد در سال ۱۳۵۵ هـ.ش در شمال شرقى مسجد سليمان بر روى رود کارون پايان يافت. رود میسیسیپی به همراه مهم ترین شاخه اش یعنی رود میزوری، تمام یا بخش هایی از 31 ایالت آمریکا را آبکشی می کند. اين منطقه که دسترسى آن به شهر آسان است همچنين در طرح جامع داخل شهر قرار گرفته و پذيراى انبوهى از اهالى شهر در روزهاى تعطيل است. اهالى منطقه، اوقات فراغت و روزهاى تعطيل آخر هفته خود را در اطراف اين درياچه مىگذرانند. ترمیم رودخانه سیر دریا با کانال های جدید کمک بزرگی به بازگرداندن آب به آرال کرد، و در سال ۲۰۰۶، آب از بالای سد به بخش جنوبی سرازیر شد.

به عنوان پایتخت فرهنگی “تاجیکستان” معرفی شده و در آن شش دانشگاه بزرگ وجود دارد که بیش از 30 هزار نفر دانشجو در آن در حال تحصیل میباشند. وجود برق، دسترسى مناسب، فضاى پيرامون و فاصلهٔ کوتاه آن با شهر همدان از جمله امتيازات اين درياچه است. تنها درياچهٔ استان، درياچهٔ سد اکباتان است که در ۹ کيلومترى جنوب شرقى شهر همدان واقع شده است. آب ذخيره اين سد که در بدو امر صددرصد نياز آب مشروب شهر همدان را تأمين مىکرد، در حال حاضر قادر به تأمين بيش از ۵۰ درصد آب مورد نياز شهر نيست. ایمونوتراپی که درمان بیولوژیک نیز نامیده می شود، به منظور تقویت دفاع طبیعی بدن در مبارزه با سرطان طراحی شده است.

وی با بیان اینکه باید کمکی به دریاچه پریشان شود تا این افت جبران شود و بعد با یک مدیریت مناسب پایدار نگه داشته شود، افزود: بختگان نیز در فهرست مونترو قرار گرفته است، اگر تالابی دچار مشکل شود و احتمال از دست دادن کارکردهای زیستی و اکولوژی را داشته باشد، در این فهرست قرار میگیرد تا دولتها حساس شوند و بتوانند آن را احیا کنند که اگر احیا نشود تالاب مذکور از کنوانسیون رامسر خارج میشود. این یک طرح مطالعاتی است و طرح مطالعاتی خوب است که انجام شود، اما این که اعلام رسمی صورت بگیرد که ما به یک یافتههایی رسیده ایم، اشتباه است.

این دریا از نشیبی های رشته کوه بابا و از سطح مرتفع ناور منبع گرفته ابتدا به سمت شمال و سپس به استقامت جنوب به حرکت می افتد. این واقعیت که یکی از نتایج جینپینگ را رشته زلزلههای رخداده در این منطقه میدانند علاقه و پرسشگری به آن و در مورد آن را بیشتر و بیشتر میکند. مهندس «غلامعلی خیاط خلقی» طراح و پیشنهاد دهنده طرح انتقال آب دریای خزر به کویرهای ایران و ایجاد شهر جدید تهران در حاشیه دریاچه فدک با هدف تغییر آب و هوای مناطق وسیعی از کشور به خراسان می گوید: حدود ۲ سال و نیم قبل این ایده به ذهنم رسید که باید برای آینده کشور با توجه به بحران آب در دنیا تدبیری بیندیشم.

برای این پل نیز موج شکن های مخصوصی ایجاد شده است. دریاچه پریشان در ۳ کیلومتری روستای ایازآباد که در ۱۲ کیلومتری کازرون قرار دارد، ایجاد شده است. درياچه ميغان آخرين حلقه اکولوژيک حوزه آبريز دشت اراک است که آبهاى سطحى مسيلهاى فصلى را جذب مىکند. اين سد از نوع سدهاى انحرافى است که آب رودخانه کرخه را به داخل دو شهر منحرف مىکند. وی با اشاره به مشارکت دانشگاه تهران و تعدادی از دانشگاه های دیگر در تهیه این طرح می افزاید: این تلاش ها سبب شد که پس از ۲ سال این طرح به آخرین مراحل مطالعاتی و تحقیقاتی خود برسد.

این مجموعه اقامتی سعی کرده که با استفاده از ویژگیهای هنری اورارتویی بر روی دیوارهای هتل و روتختیهای طلایی، استفاده از کاغذ دیواریهایی با طرح گل در اتاقهای میهمان کوچک اما دلپذیرش، محیطی باشکوه پدید بیاورد. وی در گزارش خود یادآور شد که از دیدن “یک دریاچه کوچک با رنگ گل رز” متعجب شده است. قلعه دیگری سمت چپ جاده ما بود که آن را کودنام گفتند. تخمین زده می شود که طول آمازون 4،325 مایل است که آن را طولانی ترین رودخانه نامیده اند. «آنقوت» از عمدهترين پرندگان اين درياچه و حاشيه آن است که در اين منطقه زادآورى مىکند.

اين درياچه در ارتفاع ۴۰۰ مترى از سطح دريا در جنوب شرقى بهشهر ميان جنگل قرار گرفته است و به دليل ساخت و سازهايى که شاهعباس در اطراف آن انجام داد، به نام عباسآباد معروف گشته است. مراتع و تپههاى اطراف آن همراه با نيزارهاى پيرامون، جلوهاى ويژه و زيبا به آن بخشيده است. اين درياچه زيستگاه گروههاى بزرگ پرندگان است و آب و هواى آن در فصل پاييز بسيار مناسب است. اين درياچه به دليل دسترسى مناسب سواره، محوطهٔ اتراق، آثار باستانى، شيرينى آب و هواى مناسب، قابليتهاى توريستى فراوان دارد.

بنابراين، لزوم توجه به گسترش تأسيسات جهانگردى – تفريحى اين مکان به طورى که بتواند پاسخگوى بيشتر مراجعهکنندگان باشد، ضرورى است. با توجه به احداث تأسيسات جهانگردى – تفريحى که به تازگى بهرهبردارى از فاز اول آن شروع شده است، انتظار مىرود تعداد مشتاقان آن دو چندان شود. سندروم های ارثی: برخی جهش های ژنی که در طی چند سال از خانواده شما گذشته، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. بنابراين درياچه بزرگى دارد که قابليتهاى جهانگردى آن قابل بهرهبردارى است. بيشترين عمق درياچه ۵/۵ متر و ميانگين ژرفاى آن سه متر است.

اين درياچه که به درياچه ساوه، قم و درياچه شاهى هم معروف است به مساحت تقريبى ۲۴۰۰ کيلومترمربع در شمال شرق شهرستان قم واقع شده است و رشته کوههاى البرز در شمال آن قرار دارد. زیباترین زمان برای حضور در دریاچه چیتگر اوایل پاییز و ابتدای دوره فصل سرد است که در این زمان از سال می توانید شاهد حضور پرندگان مهاجر و مرغ های دریایی باشید که به دریاچه چیتگر مهاجرت کرده اند و با پروازهای دست جمعی خود جذابیت و زیبایی این دریاچه را دو چندان کرده اند.

اين درياچه و اراضى پيرامونى آن يکى از تفرجگاههاى مناسب منطقه است و در فصل بهار و تابستان در اشکال مختلف مورد استفاده قرار مىگيرد. در موقع پرآبى سطح درياچه گسترش مىيابد و آب آن اراضى پست و شورهزار و باتلاقى پيرامون را مىپوشاند و درياچهٔ بزرگى به طول ۸۰ و عرض ۶۰ کيلومتر تشکيل مىدهد که به نام درياچه حوض سلطان يا کوير نمک مشهور است. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که دارای بیماری هایی مانند آرتروز، پا درد و یا … اين درياچه همچنين محل زيست ماهيان مختلف از خانواده کپور ماهيان است که از آن جمله مىتوان به ماهى عروس، شاهکولى، سياهماهى، آلبورنوس کاپيتو، ماهى سياه و سس ماهى اشاره کرد به همين دليل شرايط ماهىگيرى تفريحى نيز فراهم شده است.

6- دریاچه چیتگر به اندازهای بزرگ است که بخشهایی از چیتگر را شامل میشود. آنها برای شناسایی برخی از جلبکها، آرکیباکتریها و باکتریهایی که میکروبیوم دریاچه هیلیر را میسازند، آب این دریاچه را آزمایش کردند. بیش از ۸۰ درصد حیوانات استرالیا منحصربهفرد بوده و در هیچ نقطهای از جهان نمونهی آنها یافت نمیشود. پیش از خوردن مواد غذایی آنها را گرم کنید. طول این مسیر نسبت به مسیر قبلی تقریبا دو برابر بیشتر است اما مناظر کوهستانی و جنگلی سر راه انتظار شما را خواهد کشید بخصوص هنگامی که از جاده قدیمی آن عبور کنید.

خشکی دریاچه ارومیه در سالهای اخیر با چنان شتابی پیش رفته که اینک به خطری بالقوه برای حیات مناطق اطراف تبدیل شده است. درياچه نئور که ماهى قزلآلاى آن شهرت جهانى دارد، داراى جاذبههاى بسيار مساعد گردشگاهى است. وسعت اين درياچه حدود ۶۰ هکتار و حداکثر و حداقل عمق آن به ترتيب ۳۲ و ۱۸ متر گزارش شده است. آب درياچه به قدرى شور است که در هر ليتر آن در تابستان ۵۰ گرم، در بهار ۳۸ گرم و در زمستان ۲۸ گرم نمک وجود دارد. وسعت درياچه بيش از ۲۲۰ هکتار و مشتمل بر دو درياچه کوچک (۴۰ هکتار) و بزرگ (۱۸۰ هکتار) است که در فصل پرآبى (بهار) به هم مىپيوندند و درياچهاى واحد را به وجود مىآورند.

حجم آب دريا حدود سه ميليون مترمکعب برآورده شده و شيرين است و به همين علت نيز مأمن پرندگان مهاجر، ماهى و ساير آبزيان است. اين محدوده از نظر اقليمى زمستانهاى معتدل دارد و به جهت همين ويژگى، توقفگاه گروههاى بزرگى از پرندگان مهاجر است که از نواحى سردسير شمال به سرزمينهاى گرمسير جنوب کوچ مىکنند. به لطف خدا به دنبال این موضوع رفتم و با برنامه ریزی که انجام شد جمعی از متخصصان و مهندسان وارد میدان شدند و با مدیریت یکی از استادان ایرانی دانشگاه در کانادا که دکترای رشته آب زیرزمینی دارد، تحقیق درباره این طرح آغاز شد.

احداث اين سد و تنظيم جريان رودخانه اين امکان را بوجود مىآورد که دو رودخانه دز و کرخه از طريق کانالى به طول ۸۵۰۰ متر و عرض ۹ متر و ظرفيت ۲۰ مترمکعب در ثانيه به هم متصل گردد و آب کافى براى آبيارى متجاوز از ۳۰ هکتار از اراضى واقع در منطقه کرخه تأمين گردد. در برخی اسناد و منابع تاریخی دیده بودم که قبل از ظهور اسلام پهنه وسیعی از مرکز ایران زیر آب بوده و دریاچه های ساوه و حوض سلطان در کویر مرکزی ایران جایگاه مهمی داشته است اما اینک تنها یک لکه کوچک به نام دریاچه نمک در حوالی قم باقی مانده است.

در این راستا ایده هایی از سوی دوستداران این مرز و بوم برای نجات کشور از شرایط بحرانی و بی آبی سال های آینده مطرح می شود که از جمله این ایده ها و طر ح های کارشناسی شده انتقال آب از دریای خزر به کویر مرکزی ایران است. مساحت درياچه ميغان با توجه به آبهاى ورودى آن از حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ کيلومترمربع متغير است. سد در وسط يک قسمت آبريز دارد که طول آن ۱۲۳ متر است و ارتفاع آن از بستر رودخانه ۵ متر است. نمکزار دریاچهای کوچک است که از همه رودهایی که از غرب آن جریان دارد آب میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید