«تصویر قدس بین تورات و قرآن در سایه متون» منتشر شد – خبرگزاری مهر

طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان استرالیایی ، بین مصرف چای گیاهی و کاهش خطر سرطان روده بزرگ ارتباط وجود دارد. در سال 1956 که جمهوری شوروی تاجیکستان تصمیم جشن گرفتن 1100 سالگی رودکی را گرفت، مخایل گراسیم اف(زندگی بین سال های 1907-1970 میلادی) مردم شناس، باستان شناس و مجسمه ساز شهیر روس همراه گروه تحقیقاتی دانشمندان تاجیک و روس عازم پنجرود می شوند و گور مورد نظر استاد عینی را باز می کنند و با بررسی بازمانده های جسد مدفون تمام نشانه هایی را برای شناسایی پیکر رودکی مشخص کرده بودند، می یابند. بازمانده های جسد را به آزمایشگاه های مسکو بردند و به مدت دو سال آن را مطالعه کردند، تا به نتیجه ی تحقیقات اطمینان تمام و کامل حاصل کنند.

در واقع تا قبل از ۱۸۰۲ میلادی کسی خبر نداشت در دنیا دریاچهای وجود دارد که آدم را به یاد آدامس بادکنکی میاندازد. دریاچهی بایکال یکی از شفافترین دریاچههای موجود در کرهی زمین است که در سیبری، منطقهای در روسیه، واقع شده است. دریاچه آرال در مرز قزاقستان و ازبکستان در آسیای مرکزی قرار داشته و در کنار دریاچههای دیگری چون دریاچه بایکال در سیبری، دریاچه اوتسو در ژاپن و دریاچه اوکیجوبی در ایالاتمتحده آمریکا در فهرست بزرگترین دریاچههای جهان قرار دارند که از سال 2001 میلادی مراقبت از آنها در دستور کار سازمانهای حفاظت از محیطزیست قرارگرفته است. سوال : تعریف روستارا بنویسید : محلی است که فعالیت اغلب ساکنان آن به زمین وابسته است و بیشتر روستاییان به کشاورزی اشتغال دارند.

همین طور استاد صدرالدین عینی پس از کند و کاو مفصل و مسافرت به روستاهای اطراف شهر های سمرقند گذارش به روستای پنجرود در ناحیه پنجکنت می افتد و درمی یابد بنجرودک معرب پنجرودک و یا پنجرود است، که مزار بزرگوار گمنامی را در خود دارد و مردم آن را گرامی می دارند. در دوره حاكميت خاندان دانش دوست و دانش پرور ساماني (نيمه دوم قرن سوم تا اواخر قرن چهارم هـ) شهرهايي چون سمرقند و بخارا و نَسَف و كشَ از مراكز اصلي مطالعات اسلامي به شمار ميرفتند و در سايه حمايت اين خاندان، دانشمندان زيادي در آنجا گرد آمدند و بخارا عنوان پرافتخار «قُبَّة الاسلام» گرفت.

کشتی ای ساز تا بد آن گذری. نی بد آن چشم، ک اندر او نگری. علت آن اینست که فلات ایران یک فلات بلندی است که در فصل تابستان گرم و آفتاب زیاد است و در فصل زمستان، با وجودی که افتاب زیاد است، ولی سرما هم زیاد است. و آنرا به عنوان یک مبنای کلامی و عقیدتی پذیرفتهاند. و بالاخره انک هیچ شاعر دیگری را در ادبیات فارسی، که بیش از 20 هزار شاعر صاحب دیوان دارد، نمیتوان یافت، که با این القاب و عناوین محترمانه همچون آدمالشّعرا، سلطان الشعرا، کاروانسالار شاعران، مقدّم شاعران، صاحب قران شاعری، استاد استادان، که در مجموع 22 عنوان بوند، یاد شود و حق بر جانب بلعمی است، که گفته: رودکی را در عرب و عجم نظیر نیست.

از آنجا که متن توراتی به ویژه در بحث تاریخی درباره منطقه مورد استفاده قرار گرفته است و به منظور پی بردن به درجه اعتبار برخی از آثار تاریخی پژوهشی، نویسنده از رویکرد تاریخ محور و باستان شناسی به عنوان درگاه دوم برای ورود به موضوع قدس بهره برده است و بر تولیدات و پژوهشهای تاریخی تطبیقی تکیه و تلاش کرده است تا از آثار تاریخ نگاران متخصص در تاریخ قدیم اسرائیل استفاده کند. از دست رفتن منابع آب شیرین و طوفان های شنی باعث نابسامانی در بهداشت عمومی و از میان رفتن زندگی جانوری منطقه گردیده است.

وجود باغهای زیبا، کوه های مرتفع و آب شیرین از ویژگی های منطقه است. پاسخ: از جمله دلایل اهمیت این خلیج، تجارت دریایی و وجود منابع عظیم نفت و گاز در بستر آن و انواع ماهی و میگو است. در همه ی سرچشمه ها(آن چیزی که در ایران منابع و معاخذ گفته می شود ) ادبی و تاریخی کهن فارسی زادگاه رودکی را قریه ی بنج یا بنجرودک در نزدیکی شهرهای نخشب و سمرقند ذکر کرده اند و از جمله نخستین خبری که در نسخه خطی ضبط گردیده، همانا معلومات “کتاب الانساب” است، که به قلم تاج الاسلام ابو سعید عبد الکریم بن محمد بن منصور بن ابوبکر محمد تمیمی مروزی ثمعانی تعلق دارد.

از جمله مهم ترین کالاهایی که از ایران به انگلستان صادر می شود می توان به صادرات کفپوش البته به غیر از گبه که از پشم یا موی نرم حیوان هستند، صادرات زعفران، صادرات خشکبار، صادرات خرما، صادرات پسته، صادرات محصولاتی از آهن و فولاد غیر ممزوج، پلی اتیلن گرید فیلم و پلی اتیلن گرید تزریقی، انواع فرش ها خصوصا فرش های دست بافت، سوماک کارامانی، انواع وسایل و سفال های شیشه ای زینتی مناسب برای روی میز و ﺁشپزخانه و توالت، انواع تابلوهای نقاشی اعم از سیاه قلم و تابلوهای نقاشی شده با مداد رنگی و همچنین کتیرا اشاره کرد.

در ابتدا به صورت آهسته ای محفظه بلند می شود و بعد از آن با سرعت زیاد به اطراف حرکت خواهید کرد. یکی از نقاشی ها که در تالار چهل ویکم قرار دارد ، تجسم کامل هفت خان رستم است که چند قرن بعد از آن شرح مبسوط آن را در شاهنامه فردوسی می توان دید . بنابراين نمي توان اندازه ي دقيق آن را ذكر كرد امّا در سال 1993 مساحت اين دريا را 436000 كيلومتر مربع ذكر كرده اند.

آنها سوراخی را در شکم ایجاد میکنند که به آن استوما گفته میشود و به فرد اجازه میدهد تا مدفوع از روده به داخل کیسه برود. در 56 کیلومتری شرق سمرقند واقع شده است ودر زمان ساسانیان مرکز مهم بازرگانی و مرکز سرزمین سغدیان به شمار می رفت و در قرون پنجم تا هشتم میلادی این شهر از رونق فراوانی برخوردار بود . ثمعانی (1113-1166 میلادی,506-562 هجری قمری) در این اثر خود راجع به رودکی چنین می نویسد : “ار-رودکی به ضم را و سکون واو و فتح زال معجمه که از پی وی کاف آید، این نیسبه ای بود به رودک و آن ناحیه ای ست در سمرقند.

و این ده قطب رودک بوده، به دوفرسخی سمرقند واقع است. این شهر عظیم در شاهراه جاده ابریشم واقع است. پنجکت یکی از مهمترین مراکز باستانی آسیای مرکزی است که از نفوذ هنر ایرانی حکایت می کند .این شهر باستانی که اکنون از مراکز طراز اول مطالعات باستان شناسی و هنری آسیای مرکزی به شمار می رود . رود لورا: از حوالی گندوجیه مربوط شعب کوه سلیمان سرچشمه گرفته به سمت شرق جریان پیدا می کند با اینکه به طرف هلمند روان است ولی آبش به هلمند نمی رسد .

اما این که خزران از ناحیه رود کورا قفقاز جنوبی را مورد حمله قرار میدادند، این تصور را در ذهن فاتحان عرب ایجاد کرد که دریای شمال ایران را دریای خزر بنامند. زحمات استاد را دولت ما، تاجیکستان قدردانی کرد و کتابخانة دانشگاه ملّی تاجیکستان را، که اینجانب افتخار فارغالتحصیلی آن را دارد، به نام سعید نفیسی نامگذاری نمود و بالاترین جایزة ادبی این کشور، “جایزة رودکی” را به ایشان اهدا نمود. عمق متوسط آن در زمان پر آبی 2متر و در مواقع ميان آبی و كم آبی یک و نیم متر است .

دیدگاهتان را بنویسید