تاریخچه فستیوال فرار از گاوها در اسپانیا

بديهي است كه در مسير برگشت لازم است تا گاوآهن خاك را خلاف جهت مسير رفت منحرف نمايد، لذا قبل از آغاز مسير برگشت بايد با راهاندازي سيستم وارونهكن، طرف ديگر گاوآهن را استفاده نمود. قبل از گرفتن وام از بانک، با موسسات دولتی درباره یارانه ها و وام های کشاورزان تماس بگیرید. تیغه های گاوآهن دوطرفه در دو سمت شاسی قرار گرفته اند و از لحاظ وزن و اندازه با هم مساوی هستند، اما برگردان آنها مخالف یکدیگر عمل می کند، یعنی اگر تنه های یک سمت، خاک را به سمت راست برگردانند تنه های سمت مخالف خاک را به چپ برمی گردانند.گاوآهن های دوطرفه سوارشونده ساخته می شوند.عمل چرخانیدن تنه ها حول محور اصلی به وسیله جک دوطرفه صورت می گیرد.

مادام دیولافووا در حوالی ترکمنچای آذربایجان دشتهائی را دیده که برزگران در حال شخم و بذرپاشی بهاره در آنها بوده اند. اگر تا به حال حیوانی را ندوشیده اید یاد بگیرید چطور یک گاو یا بز را بدوشید. برنامه های لقاح مصنوعی در حال حاضر در هند و بسیاری از کشورهای آفریقایی گسترده شده است. او اسپانیایی بود و 29 سال سن داشت و از کودکی به گاو بازی علاقه داشته است.ویکتور در اوج شهرت از دنیا رفت اما نه با یک مرگ معمولی بلکه با شاخ یک گاو عصبانی، آن هم در برابر چشم میلیون ها بیننده حاضر و رسانه ای.

لبه بشقاب ها ممکن است دندانه دار یا صاف باشد. بهترین دونده کسی است که بتواند نفس های گاو را قبل از اینکه از جلوی گاو کنار برود ، حس کند. اگر دوست دارید در جشنواره سنت فرمین حضور داشته باشید باید به خوبی از قبل برنامه ریزی کرده باشید. لحظاتی قبل از شروع مراسم، دوندگان شروع به مانور دادن می کنند تا بتوانند در حین مراسم بهترین موقعیت را داشته باشند. در اسپانیا گاو بازها همانند یک سوپر استار فیلم ها شهرت دارند و در بین مردم محبوبیت زیادی دارد. به بیانی دیگر دابیدور ها فورا گاو ها را به سمت آغل ها هدایت می کنند و در این کار باید هر چه سریع تر عمل کنند و گاو را به سمت آغل هدایت کنند تا به جمعیت آسیب نزنند.

سپس عدهای با طبل و سایر آلات موسیقی به جمعیت ملحق شده و شروع به نواختن میکنند. هدف از این جشن کنترل و مدیریت جمعیت است. شروع این جشن با حضور کم کم گردشگران در شهر جدیت بیشتری پیدا می کند. از بیلچه های بزرگ نیز برای ایجاد جوی و پشته کوچک در زمین های کشاورزی استفاده می شود. چرخ قابل تنظیم گاو آهن از جنس فولاد است که برای کنترل کردن عمق شخم زمین از آن استفاده می­گردد. که دلیل آن تابلوی نقاشی شده از نبرد انسان و گاو است که این قدمت را میرساند.

کارآیی تعرق گیاه در شرایط تنش آبی را به دلیل افزایش تعداد و قطر دسته های آوندی افزایش می دهد. خیابان های انتخاب شده در شهر پامپلونا خیابان های باریک قسمت قدیمی شهر هستند. هر دو این ها عواملی مهم هستند اما اجرای آنها بدون برنامه ریزی می تواند هزینه های بسیار زیادی برای جایگزینی حیوانات اضافه کند. باید گفت که هر چه سرعت تراکتور و گردش بشقاب ها بیشتر باشد عمق شخم کمتر خواهد بود. در مورد تمام گاوآهنها، بخصوص انواع سوار، باید تا حد امکان شرط (الف) را با تنظیم فاصله چرخ عقب تراکتور تأمین کرد. در ۱۳۴۸ اهالی کهنک،در ۲۴ کیلومتری جاده ذزفول به شوشتر ، از چهارلنگهای ایل بختیاری، زمینهایشان با خیش ، از نوع دو بازو و خوزستانی آن ( ص ۴۳) شخم می زدند.

در ۱۳۴۹ در سی سخت (ده بزرگ)، دهی از دهستان سی سخت از بخش دورهان در مشرق منطقه بویر احمد سفلی در پای قله دنا ، زمینها ی خود با خیش نوع کوهستانی شخم می زدند که تیغه فلزی گاوآهن آن به صورت ورقه ای کشوئی روی کنده سوار می شد (کریمی، سی سخت، ص ۸۰). در ۱۳۴۹ ترکمنهای قوشه تپه واقع در بخش کلاله شهر گرگان زمینهای خود را با گاوآهن که خودشان آن را «ازال» می نامند، شخم می زدند ( پورکریم، ترکمانان قوشه تپه، ص ۴۱). بعد از کشته شدن حیوان، ماتادور قسمتی از دم یا گوش او را به عنوان غنیمت نزد خود نگه میدارد.

سرانجام خود را بر مرگ پیروز میداند. معینی در جلد اوّل شاهکار نگاهی به ظلم موبدان در دوران ساسانیان میکند و آنگاه به دو جنگ جِسر و نُخیله اشاره میکند که در جنگ اوّل، ایرانیان پیروز و در جنگ دوم، اعراب پیروز شدند. یک گاو نر جوان معمولا می تواند به 20 تا 25 گاو ماده سرویس بدهد در حالی که یک گاو نر سالم و بالغ می تواند از عهده 40 گاو ماده بر بیاید. خاک ورزی اولیه معمولا خاک سطحی و اغلب بقایای گیاهی را برگردان می کند . این گاو آهن نسبت به سایر گاو آهن های موجود، بیشترین کاربرد را داشته و از لحاظ عملکرد به دو صورت یک طرفه و دو طرفه و همچنین از نظر تعداد خیش دسته بندی می شود.

خیش ها توسط ساقه به شاسی اصلی گاو آهن متصل می شوند. دوانی ها در مورد کسانی که نمی خواهند کاری به آنها رجوع شود می گویند : «تیغه خیش را وارون به خیش زده است» (لهسائی زاده- سلامی، ص۳۵۸). آنها زیبایی این کار را در تعامل و بازی مردان و گاو های نر می دانند و به این کار به عنوان یک ورزش رقابتی نگاه نمی کنند بلکه آن را مبارزه ای در برابر بیرحمی می دانند.

هر ماتادور باید شش نفر به عنوان دستیار و معاون داشته باشد. دقت داشته باشید روش های خوبی برای فراهم کردن راحتی هر چه بیشتر گاوها هنگام دوشیدن آنها به کار گرفته اید. استخدام افرادی قابل اعتماد به شما کمک می کند اما باید بر آنها نظارت داشته باشید تا اداره مزرعه را بدون مشکل پیش ببرند. در حالیکه با گاوآهنهای دوطرفه ( بدون تقسیم مزرعه به قطعات کوچک) چون شخم از یک ضلع مزرعه شروع میشود همیشه خاک به یک طرف ریخته شده و هیچگونه جوی و پشته در وسط زمین ایجاد نمیشود و زمین ناهمواری پیدا نمیکند. کودپاشی : در حالت معمول توصیه می شود مقدار 100 کیلوگرم کود فسفاته و مقدار 100 تا 150 کیلوگرم کود اوره و مقدار 100 کیلو کود پتاسه به صورت پایه به خاک داده شود ولی با آزمون خاک با توجه به بافت و وضعیت خاک مزرعه و پتانسیل مورد انتظار تولید محصول می توان توصیه عملی مصرف کودهای شیمیایی پایه ازته و فسفاته و پتاسه را مشخص نمود .

نقش خیش را در روابط اجتماعی و اقتصادی بین مردم نیز می توان دید مثلا در ایل بختیاری می توان با گرو گذاشتن «رو» خیش و حتی جفت گاو را برای شخم به امانت گرفت. بختیاری های چهارلنگ برای خیش چیستان زیر را دارند : عجایب صنعتی دیدم که دِمبی در هوا دارد/عجایب تر از آن باشد یکی دندان که او در زیر پا دارد/ سه خدمتکار هم دارد/ دو تا حیوان و یک انسان / دو در پیش و یکی در پس/ بیا بنگر چه ها دارد ( سرلک، ص ۷۳).. 1. افزایش جذب و نگهداری رطوبت خاک 2. افزایش مقدار مواد آلی و حاصلخیزی خاک 3. کاهش دمای سطح خاک و کاهش تبخیر 4. افزایش حفاظت از سطح خاک با استفاده از بقایای محصولات 5. کاهش هزینه ها در واحد سطح 6. کاهش تراکم خاک از طریق کاهش عبور و مرور ادوات.

مردن راس ساعت 11.59 صبح در تلار شهر جمع می شوند و هر چه دوست دارند صدا در می آورند و تولید صدا می کنند، این مراسم چند ساعت طول می کشد و در این مدت مردم اغلب با طبل تا جایی که می توانند صدا در می آورند ولی در این میان به غیر از طبل از وسایل دیگر مانند کاسه، سوت و یا هر شی دیگری هم برای تولید صدا استفاده می شود. ولی توصیه کرد که صدا بلند نکند که به صدای او دو تا شیر می آیند و هم گاوها را و هم خودت را می خورند.

برای آماده کردن زمین به منظور پذر پاشی ، از خیشی استفاده می کنند که شکل آن در شمال و جنوب لرستان منفاوت است. در دنمارک ۶۰۰۰ دهقان ۵٫۶۵ میلون گاو را اداره میکنند که ۰،۱۲ فیصد نفوس میشود .یک دهقان در پهلو زمین داری الی۱۰۰ تا ۴۵۰ گاو راتربیه میکند .هر گاو حد اقل روزانه ۲۶ لیتر شیر میدهد. در ادامه سعی میشود تا به تأثیرگذاری و تأثیرپذیری بین زیرمتن (شاهنامه) و زِبَرمتن (شاهکار) پرداخته شود.

البتّه این بیت در نسخة مسکو پیدا نشد، ولی معینی در پاورقی گفته که این بیت را از شاهنامه برگرفته است. در جنوب منطقه پاپی ها، خیش هائی را می بینیم که در دزفول ساخته می شوند و در این منطقه مورد استفادهقرار می گیرند. شاهکار در قالب مثنوی و به وزن شاهنامه سروده شده است. این تأثیر زیاد شاهنامه بر آثار پس از خود، آن را تبدیل به یک اسطورهمتن کرده است. با تکرار شخم طی چند سال بعلت جابجایی زیاد خاک ناهمواری ایجاد میشود. این مراسم در ساعت ۱۰ صبح انجام میشود. توسط ورزشکاران در استادیوم برگزار میشود.

معینی هرگاه نسبت به شخصیّتهای اثر خود، مثل فتحعلی خان زند، علاقهای داشته باشد، آن بخش از شاهکار صحنههایش زیبا توصیف میشود و خواننده با قهرمان داستان همراه میشود و با پیروزیهای او شاد میشود و با شکستش غمگین میشود. ژنت نه تنها بینامتنیّت را یکی از اقسام پنجگانة ترامتنیّت میداند و حوزة آن را محدود میکند، بلکه نگرش ساختارگرایانة او موجب میشود تا بینامتنیّت بر روابط ساختاری دو متن متمرکز شود. اين عمليات در تمامي مسیرهای رفت و برگشت تكرار ميشود تا عمليات شخم به اتمام برسد.

دیدگاهتان را بنویسید